Průmysl a obchod

Pražané bojují peticí za záchranu letohrádku Petynka

Obyvatelé Prahy 6 sepsali petici, v níž protestují proti plánované demolici letohrádku Petynka a břevnovského mrakodrapu, které má v budoucnu nahradit developerská výstavba. Pod petici za záchranu historických budov a přilehlého parku se podepsalo už zhruba 300 lidí. ČTK to řekl opoziční zastupitel Antonín Nechvátal (SZ).
Organizátoři petice v dopise adresovaném vedení Prahy 6 i primátoru Bohuslavu Svobodovi zdůraznili, že demolice architektonicky významných staveb bude nevyčíslitelnou a nevratnou ztrátou. Masivní developerská zástavba navíc naruší park a přírodu v údolí potoka Brusnice, uvedl za petiční výbor obyvatel Prahy 6 Josef Eliáš. „Zhoršující se životní prostředí okolo mimoúrovňové křižovatky Malovanka přijde o další zeleň,“ napsali autoři petice. Lidé se navíc obávají toho, že park bude přístupný jen obyvatelům domů, které mají v místech vyrůst.
Petynku a okolní pozemky bezplatně získal v roce 2006 od Ministerstva obrany ČR nadační fond Vincentinum, ve kterém podle Nechvátala figuruje bratr bývalého předsedy lidovců Cyrila Svobody. Budovy v péči fondu zchátraly natolik, že pražští památkáři letos v květnu vydali souhlas s demolicí. Místo Petynky má vyrůst údajně Dům pro seniory Vincentinum se 137 byty, fitness centrem a oční klinikou. Zastupitelé za Zelené podali na Ministerstvo kultury žádost o památkovou ochranu Petynky.
Pozemky u potoka Brusnice kolem sto let starého břevnovského mrakodrapu prodala v minulosti městská část společnosti Geosan Kappa. Firma plánuje demolici mrakodrapu, kolem památkově chráněné kajetánské kaple by pak měly stát sedmipodlažní domy.
Petici si můžete přečíst zde.
zpráva ČTK