Průmysl a obchod

Praha opraví památkově chráněný hrázděný domek ve Stromovce

Hrázděný strážní domek Buštěhradské dráhy, který stojí v pražské Královské oboře, se dočká opravy. Praha chce do kulturní památky investovat zhruba 13 miliónů korun bez DPH. Sloužit bude jako klub seniorů a čítárna. Otevřít by se mohl v příštím roce. V rozhovoru s ČTK to řekla radní pro majetek Eva Vorlíčková.  

Dům připomínající alpské horské stavby stojí nad železničním tunelem na trati mezi Bubny a Dejvicemi. Památka potřebuje kompletní opravu. Rekonstrukce se dotkne střechy a fasády i vnitřního vybavení. Řemeslníci opraví podlahy a zrepasují okna a dveře. Součástí zakázky bude úprava okolí. Zmizí náletové dřeviny a vznikne zahrada s posezením, zahradním domkem a novým oplocením.
„Stavba je ve velice špatném stavu, rádi bychom jí vrátili zašlou krásu a otevřeli ji veřejnosti,“ uvedla radní. Novým nájemcem opravené budovy a přilehlé zahrádky bude společnost Domus Vitae (Dům života), která se věnuje volnému času seniorů.
Strážní domek byl postaven nad nejstarším železničním tunelem v Praze z roku 1868. S tunelem ho spojovalo dnes už zrušené schodiště. Od roku 2005 je domek nemovitou kulturní památkou.

zpráva ČTK