Průmysl a obchod

Praha doplatí Metrostavu necelou miliardu korun za tunel Blanka

Hlavní město Praha v řádu několika dní zaplatí firmě Metrostav za práce na stavební části tunelu Blanka dluh zhruba 960 mil. Kč dluh. Radní hlavního města schválili přijetí prominutí části tohoto dluhu, které vyplacení peněz na základě rozhodnutí rozhodčího soudu podmiňovalo. Firma městu odečetla zhruba 2,2 mil. Kč za neoprávněně připočítané DPH. Novinářům to řekl náměstek primátorky Petr Dolínek.

Na arbitrážní soud se Praha a Metrostav obrátily zhruba před rokem kvůli nezaplaceným fakturám. Arbitři v průběhu několikaměsíčního řízení nařídili Praze zaplatit dluh a zároveň nařídili Metrostavu dokončit stavební práce do konce letošního září. Firma práce dokončila.

Praha v souvislosti s výstavbou tunelového komplexu Blanka musí ještě vyřešit spor s firmou Inženýring dopravních staveb (IDS), která provádí dozor stavby. Ta po Praze požaduje doplatit více než 150 mil. Kč, práce na tunelu se totiž protáhly a firmě prý vznikly další náklady. Tunel je podle Metrostavu takřka dokončený.

Tunelový komplex měl být původně zprovozněn v roce 2011. Termín ale politici několikrát odložili. Nyní dodavatel technologií ČKD Praha DIZ mluví o dubnu 2015. Stavba se v průběhu let zdražila o několik miliard korun. Podle Poláka Metrostav v roce 2006 podepsal kontrakt na stavební část díla za 17,8 miliardy korun bez DPH a valorizace. Předpokládaná cena při dokončení je zhruba o 20 procent vyšší, tedy 21,5 miliardy korun, po započtení DPH a valorizace jde o částku 28,9 miliardy korun. Celý tunel včetně technologie bude stát asi 37 miliard korun.

zpráva ČTK