Průmysl a obchod

Polsko do měsíce zprovozní provizorní dálniční propojení s ČR

Provizorní dálniční spojení mezi Bohumínem a Katovicemi bude na polské straně zprovozněno na přelomu listopadu a prosince. Zatím ale jen po objížďce a pouze pro vozidla do 3,5 tuny.
Informaci přinesla polská agentura PAP. Nyní se nedokončený úsek mezi dálničním uzlem Mszana a městem Świerklany objíždí přes malé obce, což cestu velmi prodlužuje. Na české straně je dálnice D47 z Bohumína k hranicím hotova.
Mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ČR Nina Ledvinová ČTK řekla, že z české strany je dálnice připravená. „Teď probíhají jednání a dolaďují se detaily. Předpokládáme, že se dálnice otevře někdy na konci listopadu,“ řekla Ledvinová. Nákladní vozy ale budou jezdit tak jako dosud například před hraniční přechod Bohumín–Chalupki.
Otevření dálnice dosud brání nedostavěný most nedaleko česko-polských hranic. Polské Generální ředitelství silnic a dálnic plánuje, že most dočasně nahradí zhruba desetikilometrová objížďka. Ta povede po státních silnicích 933, 930 a 932 a bude otevřená pouze pro auta do 3,5 tuny.
Úplného otevření dálnice se zřejmě motoristé dočkají nejdříve v polovině příštího roku. „Projekt je bohužel zpožděný, ale myslím, že v novém termínu do poloviny roku 2013 ho dokončíme,“ napsal na Twitteru polský ministr dopravy Slawomir Nowak.
Klíčový most je sice téměř dokončen, kvůli chybám v jeho projektu ale polské úřady stavbu přerušily. Přerušení navrhla na jaře sama firma Alpine Bau, která most v úseku dálnice A1 mezi Świerklanami a Gorzyczkami staví. Podle jejích zástupců by hrozilo, že se most, jehož projekt schválilo polské ředitelství silnic a dálnic, zřítí.
Poláci dokončení své části dálnice stále odkládají. Původně měla být hotova už na jaře, aby po ní mohli cestovat fanoušci na fotbalové mistrovství Evropy. Poté polské ministerstvo dopravy otevření posunulo na konec letních prázdnin. Momentálně počítá s polovinou příštího roku.
zpráva ČTK