Průmysl a obchod

Počet zakázek pro projektanty vypsaných veřejnými investory stoupá

Výběrových řízení vypsaných veřejnými investory na projektové zakázky přibývá. Příprava staveb, která byla téměř zastavena, tak má naději, že snad konečně začne ožívat. Oproti první polovině minulého roku vypsaly státní instituce na projektové práce o 72,9 procenta více výběrových řízení. Problémem jsou ale dlouhé lhůty a úspěšnost dokončení výběrových řízení. Reálně zadaných zakázek je totiž naopak o 12,4 procenta méně než loni.
Vyplývá to z nejnovější analýzy zpracované analytickou společností CEEC Research a Komorou administrátorů veřejných zakázek na základě dat uveřejněných na konci měsíce června 2014 ve Věstníku veřejných zakázek.
Podle výsledků nejnovější analýzy projektových zakázek vypsaných státními institucemi v první polovině letošního roku lze konstatovat, že se konečně podařilo prolomit „dobu temna českého stavebnictví“, kterou spustil jeden z předchozích ministrů dopravy, když prohlásil, že ceny staveb jsou v Česku neúměrně vysoké, a proto nechá firmy „vyhladovět“. Zastavená projektová příprava trápila většinu projektových společností zaměřených na veřejné zakázky a měla i vliv na čerpání evropských dotací.
Úspěchem se jeví vylepšená bilance u aktuálních zahájených výběrových řízení. Jenom v červnu se ve Věstníku veřejných zakázek objevilo 20 nových projektových zakázek za 118 milionů korun, což představuje více než třetinový (33,7 procenta) nárůst objemu plánovaných investičních prostředků na projektovou přípravu. Oživení trhu projektových prací i v privátním segmentu vnímají rovněž dodavatelé.
Při porovnání celého letošního prvního pololetí s pololetím loňským je výsledek ještě zajímavější – stát plánuje realizovat 83 (nárůst o 72,9 procenta) nových projektových zakázek za celkem 1,2 miliardy korun (nárůst o 230, 8 procenta).
Tyto optimistické údaje ohledně zahajovaných výběrových řízení na nové projektové zakázky ale stále ostře kontrastují s objemem reálně zadaných projektových zakázek, na nichž mohly už firmy začít pracovat. Meziročně totiž nastal pokles jak v objemech, tak i v počtech zadaných zakázek v první polovině roku. V prvním pololetí bylo zatím celkově zadáno 183 zakázek, což je o 12,4 procenta méně než ve stejném období roku 2013. Hodnota zakázek zadaných v lednu až červnu 2014 meziročně klesla o 7,5 procenta.
Problémem je zejména dlouhá doba realizace výběrových řízení. Pokud bychom sledovali dobu mezi datem uveřejnění zakázky ve Věstníku veřejných zakázek a dnem, kdy zadavatel ukončil výběrové řízení a vybral konkrétního dodavatele, zjistili bychom, že lhůty od oznámení do zadání zakázky kolísají od dvou měsíců do tří let. V průměru se jedná o 7 měsíců.
Aktuální situaci v oblasti projektové přípravy budou diskutovat přední představitelé vlády ČR s řediteli projektových společností na Konferenci ředitelů projektových společností 2014 (16. září). Ta tentokrát zahájí stavební veletrh FOR ARCH.
Více najdete na www.ceec.eu.
tisková zpráva