V roce 2015 vypsali veřejní investoři 318 projektových zakázek za celkem 4,5 miliardy korun, což představuje rekordní hodnoty obou ukazatelů za poslední tři roky, tedy za dobu sledování (181 zakázek v hodnotě 1,8 miliardy v roce 2013, 230 zakázek v hodnotě 3,5 miliardy v roce 2014). Výrazně vyšší byla i aktivita investorů v ukončování výběrových řízení, a v meziročním srovnání tak byl zaznamenán třetinový nárůst počtu soutěží zadaných konkrétní projektové firmě a tříčtvrtinový nárůst jejich objemu.
Vyplývá to z nejnovější analýzy zpracované analytickou společností CEEC Research na základě dat uveřejněných ve Věstníku veřejných zakázek na konci prosince 2015.
Z těchto výběrových řízení jich byla investory ukončena a zadána konkrétním projektovým firmám téměř polovina (49 procent) v celkové hodnotě 1,1 miliardy korun (25 procent objemu). Skutečná částka, za kterou byly zakázky nakonec soutěženy, je však o čtvrtinu nižší (23 procent), a projektové firmy tak ve výsledku dostaly nebo dostanou za svou práci 866 miliónů korun. Po odečtení zadaných a zrušených zakázek (zhruba 20 procent oznámených) zbývají v systému ještě výběrová řízení v hodnotě 2,5 miliardy korun. „Realizovat zakázky za 60–70 procent vypsané ceny je z dlouhodobého pohledu neudržitelné. Stavební i projekční firmy potřebují průběžně investovat do svého rozvoje a do rozvoje svých zaměstnanců,“ vyjadřuje se k situaci Tomáš Koranda, člen představenstva stavební společnosti HOCHTIEF CZ.
Aktivita veřejných investorů v ukončování výběrových řízení byla v roce 2015 výrazně vyšší než v roce předchozím. V průběhu roku 2015 bylo zadáno konkrétním dodavatelům 501 zakázek v celkové hodnotě 3,4 miliardy korun. To představuje v meziročním srovnání třetinový nárůst počtu ukončených soutěží (31,2 procenta). Jejich hodnota oproti roku 2014 stoupla dokonce o 79,1 procenta. Některá zadávací řízení stále probíhají, a proto lze očekávat, že v dalších měsících dojde ještě k aktualizaci a upřesnění dat. „Za nízkou cenu stráví projektant na zakázce méně času, a to vede ke zhoršené kvalitě výstupu. Při výstavbě našich projektů si na takovýto přístup dáváme obzvláště velký pozor,“ říká Mário Červenka, ředitel developerské společnosti O.M.C. Invest.
„Projektování je obor, v kterém díky neustálému přílivu nových výrobků a materiálů je nutné stále se vzdělávat. Důležité jsou také investice do nových programů. To ale projektovým kancelářím nízké ceny neumožňují,“ uzavírá Radim Tichý, ředitel Stavebních veletrhů Brno.
tisková zpráva
Nejnovější komentáře