Průmysl a obchod

Paláce Euro a Astra v Praze změnily majitele, cena byla 1,1 miliardy korun

Palác Euro a Palác Astra na Václavském náměstí v Praze změnily majitele. Za 40 miliónů eur (cca 1,1 mld. Kč) je od irské skupiny Avestus Capital Partners koupila skupina Mint Investments. Skupina Mint o tom informovala v tiskové zprávě. Nemovitosti firma pořídila jako dlouhodobou investici pro své privátní investory.

V budovách, které stojí na křížení Václavského náměstí, ulice Na Příkopě a 28. října, jsou především kancelářské prostory, v přízemí obchody. Oba paláce dohromady nabízejí přes 6000 m² komerčních ploch.
Palác Euro, který byl dokončen v roce 2002, je oceňován z architektonického hlediska, že citlivě zapadá do pražské architektury, a pro způsob, jakým architekti (Richard Doležal, Petr Malinský, Petr Burian, Michal Pokorný, Martin Kotík) stavbu navázali na protilehlý palác Koruna. V roce 2003 získala stavba cenu v kategorii novostavba v Grand Prix Obce architektů a dokonce byla nominována do užšího výběru na Evropskou cenu Mies van der Rohe.
Palác Astra, původně nazývaný Lindtův dům, je první funkcionalistickou budovou postavenou na území Prahy (v letech 1925–1927) podle projektu architekta Ludvíka Kysely pro továrníka Augusta Lindta. V roce 2011 byl palác kompletně zrekonstruován.
Skupina Mint Investments byla založena v roce 2002 a podniká v oblasti investic do nemovitostí a zřizování a správy nemovitostních private equity fondů ve střední Evropě. S více než 500 milióny eur spravovanými v sedmi uzavřených fondech investuje a spravuje aktiva evropských a severoamerických institucionálních investorů a velkých středoevropských privátních investorů. Skupina má obchodní místa v Praze, Bratislavě, Plzni, Opavě, Olomouci, Mostě a Trenčíně.
zpráva ČTK, wd