Průmysl a obchod

Ostrava na opravu jatek vypíše architektonickou soutěž

Město Ostrava vypíše architektonickou soutěž na opravu historických městských jatek. Kvůli úspoře času ale nebude vypisovat otevřenou soutěž, ale vyhlásí takzvanou vyzvanou architektonickou soutěž, při níž bude osloveno několik vybraných architektonických kanceláří. Novinářům to řekl primátor Tomáš Macura (ANO).

Město před časem za 80 miliónů korun odkoupilo nejen jatka, ale i bývalou prodejnu hobbymarketu Bauhaus, o což usilovalo několik let. S nákupem se podle primátora sice neztotožňují všichni zastupitelé, vedení města je přesto přesvědčeno, že by památkově chráněná jatka měla být opravena a využita pro kulturní účely. Představitelé města by proto chtěli ještě v tomto funkčním období připravit renovaci objektu a alespoň podepsat smlouvu se společností, která bude objekt opravovat. Z tohoto důvodu chce město využít vyzvané soutěže, která je časově méně náročná.

Rada města nyní rozhodla o zadání zakázky malého rozsahu na přípravu architektonické soutěže, kterou by měl pro město nachystat architekt Ludvík Grym. Podle primátora je nyní totiž Útvar hlavního architekta zaměstnán přípravou dalších architektonických soutěží.

Soutěž by měla být organizačně připravena do prosince, aby ji město mohlo do konce roku vyhlásit. Soutěž má být dvoukolová, město chce oslovit i zahraniční architekty. „V prvním kole se vyzve určitý větší počet kanceláří, máme představu o šesti až deseti. Vyhodnocení prvního kola by mělo proběhnout zhruba v únoru 2017. V rámci prvního kola by byly vybrány dva až tři vítězné návrhy, se kterými by se pracovalo. To zadání pro druhé kolo už by bylo podrobnější,“ vysvětlil Macura.

Druhé kolo soutěže chce město vyhodnotit příští rok v dubnu, kdy by byla rovněž vypsána veřejná zakázka na přípravu projektové dokumentace podle vítězného návrhu. Podle primátora by město chtělo objektu v co největší možné míře vrátit původní podobu.

Objekt městských jatek v centru města vznikl v roce 1881. V roce 1994 ale městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz pozemky o rozloze dvou hektarů i s objektem jatek odprodal společnosti Bauhaus za víc než 38 miliónů korun. Společnost v těsné blízkosti jatek postavila svůj hobbymarket.

Jatka však chátrala a nikdy nebyla opravena, prodejna později rovněž přestala fungovat. Město se dlouhodobě snažilo získat památkově chráněná jatka zpět. Podle posledního znaleckého posudku je hodnota areálu přes 90 miliónů korun.

zpráva ČTK