Průmysl a obchod

Opravy Zelného trhu začnou v říjnu, Brno zadalo výběrové řízení

Opravy jednoho z nejznámějších brněnských náměstí, Zelného trhu v historickém centru města, začnou v říjnu. Brněnští radní schválili vypsání výběrového řízení na firmu, která rekonstrukci za 52 milionů udělá.
ČTK o tom informoval mluvčí magistrátu Pavel Žára. Kvůli opravám z náměstí zmizí trhy, díky nimž je známé a oblíbené. Zelný trh bude mít novou dlažbu, opraví se vodní prvky, přibudou lavičky, osvětlení i zeleň. Opravy by měly podle plánu trvat 13 měsíců.
Podzemí Zelného trhu prošlo rekonstrukcí už v minulých letech, nyní jsou tam zpřístupněné cesty pro turisty. „Na provedenou rekonstrukci podzemí navazuje závěrečná rekonstrukce povrchu, tedy zpevněných ploch, vozovky a chodníků, inženýrských sítí. Bude obnoven a doplněn městský mobiliář a provedeny sadové úpravy,“ uvedl Žára.
Nakoupit na trzích budou moci lidé na náměstí letos do konce roku, v omezené míře budou podle starosty Brna-středu Libora Šťástky (ODS) i oblíbené vánoční trhy ve stylu ladovské zimy. Potom se trhovci se stánky přesunou na Moravské náměstí. Rekonstrukce na podzim začne v okrajových částech náměstí, v dalších etapách se přesune do středu.
Úpravami projde i žulová kašna stojící uprostřed náměstí, bude mít nový sloupek ve světlé pískované žule s bronzovým ventilem. Před Moravským zemským muzeem budou tři nové fontány a po celém náměstí přibude 22 laviček. Po obvodu nechá radnice vysázet stromy, dosud bylo náměstí kvůli trhovému rázu bez zeleně.

zpráva ČTK