Průmysl a obchod

Opatství Broumov vypsalo tendr na opravu kláštera za 200 mil. Kč

Benediktinské opatství svatého Václava v Broumově na Náchodsku vypsalo soutěž na vybudování vzdělávacího a kulturního centra a opravu broumovského kláštera. Odhadovaná hodnota zakázky činí 204 miliónů korun bez DPH. Projekt počítá s finanční podporou z fondů Evropské unie. Vyplývá to z informací zveřejněných na portálu veřejných zakázek.

Projekt podle dřívějších informací ČTK počítá s rekonstrukcí kláštera a okolní zahrady. V areálu národní kulturní památky by měly vzniknout učebny, sály, dílny a výstavní prostory pro různé vzdělávací a kulturní programy. Důraz by měl být kladen na bádání a vzdělávání v oblasti hudby a sociálně ekologického vzdělávání. „Po dokončení by to mělo být místo lákající lidí z celé České republiky i ze zahraničí," řekl dříve převor benediktinského arciopatství Petr Prokop Siostrzonek.
S vlastním zahájením stavby se podle zadání soutěže počítá letos v prosinci. Stavba by měla být hotová v listopadu 2014. O vítězi zakázky rozhodne z 85 procent nabídnutá cena, váhu 15 procent bude mít plán organizace výstavby. Nabídky do soutěže mají zájemci podat do 28. června 2012.
Broumovský klášter je nyní částečně zpřístupněn prohlídkovým okruhem, který nabízí návštěvu klášterní knihovny, refektáře či kostela svatého Vojtěcha. Lákadlem pro turisty je kopie takzvaného Turínského plátna, v němž byl zabalen Kristus, když jej sňali z kříže. Kopie pocházející z roku 1651 byla v klášterním kostele nalezena v roce 1999. Klášter přechovává i takzvané mumie z Vamberka. Veřejnosti nepřístupná místa kláštera jsou nyní v dezolátním stavu.
zpráva ČTK