Průmysl a obchod

Od listopadu bude daň z nabytí nemovitosti platit jen kupující

Od úterý 1. listopadu budou místo prodejců platit daň z nabytí nemovitosti kupující. Začne platit novela zákona, která zároveň ruší povinnost ručení za daň. Vyplývá to z informací na internetových stránkách Ministerstva financí ČR. Sazbu daně novela nemění.

Gabriela Hoppe z poradenské společnosti Grant Thornton upozornila, že problémů se mohou kvůli změně dostat ti, kteří si pořizují nemovitost na hypotéku. „Kupujete-li například rodinný dům za tři milióny, státu navíc odvedete minimálně 120 000 korun. To může dostat spoustu kupujících do finanční tísně. Pokud je nemovitost financována hypotékou, banka toto navýšení kupní ceny nemusí zohlednit v zapůjčené částce,“ uvedla.

Novela také osvobozuje kraje, obce a jejich svazky od placení daně z nabytí. Samosprávy nebudou muset ani podávat daňové přiznání. Předloha zjednodušuje určení základu daně v případě směny nemovitých věcí. Další změna se týká osvobození prvního úplatného nabytí nových staveb a jednotek. Nově se toto osvobození bude vztahovat pouze na stavby a jednotky dokončené nebo užívané, nikoli na rozestavěné.

zpráva ČTK