Průmysl a obchod

Obyvatelé Chropyně odmítli v referendu těžbu štěrkopísku

Obyvatelé Chropyně na Kroměřížsku nechtějí, aby soukromý investor těžil v katastru města štěrkopísek. V referendu se vyslovili proti těžbě v lokalitě Hejtman. Hlasování se zúčastnilo 50,05 procenta oprávněných voličů. Výsledky referenda jsou platné a závazné, řekla ČTK starostka města Věra Sigmundová.

Voliči z Chropyně odpovídali při referendu na otázku: „Souhlasíte s tím, aby město Chropyně ve své samostatné působnosti změnou územního plánu zamezilo těžbě štěrkopísku v lokalitě Hejtman?“ Proti těžbě se vyslovilo 1648 voličů, pro těžbu bylo 305 lidí. Celkem je v Chropyni 4072 oprávněných voličů. „Výsledek referenda mě překvapil, ale jsem ráda, že občané využili možnost se k věci vyjádřit,“ sdělila Sigmundová.

Podle ní zastupitelé na základě výsledků hlasování změní územní plán, aby těžba v lokalitě Hejtman nebyla možná. Věcí se budou zřejmě zabývat už na svém listopadovém zasedání. Ke změně územního plánu však podle starostky dojde nejdříve v lednu 2019, kdy uplyne pět let od jeho úpravy, která těžbu povolila. V této pětileté ochranné lhůtě měl investor zahájit těžbu. „Vůči městu by proto neměly být úspěšně nárokovány žádné sankce kvůli zmařené investici,“ řekla Sigmundová.

Obyvatelé Chropyně odmítli v referendu těžbu štěrkopísku

Štěrkopísek plánovala v Chropyni na svých vlastních pozemcích těžit společnost Ekoagrostav. Podle odpůrců těžby by to však vedlo k nárůstu nákladní dopravy, prašnosti a ohrožení okolní přírody. Nedaleké Záříčské louky totiž vyhlásil loni na podzim Zlínský kraj přírodní památkou.

zpráva ČTK
zdroj foto www.mojechropyne.eu