Objem zakázek, které veřejní investoři zadali stavebním firmám, do konce dubna meziročně vzrostl o procento na 68,2 miliardy korun. Počet se zvýšil zhruba o čtvrtinu na 1317. Největším zadavatelem byla Správa železnic se zakázkami za 9,2 miliardy korun. Hodnota nově vypsaných zakázek vzrostla více než o třetinu. Vyplývá to z údajů společnosti IS, které má ČTK k dispozici.
Hodnota zadaných zakázek na pozemní stavby, tedy hlavně stavby bytů, kanceláří nebo průmyslových hal, meziročně vzrostla o 52 procent na 17,2 miliardy korun. U inženýrských staveb, tvořených hlavně dopravní infrastrukturou, hodnota zakázek klesla o zhruba desetinu na 51 miliard korun. Průměrná velikost zakázky se do konce dubna meziročně snížila zhruba o pětinu na 51,8 miliónu korun. Podíl zakázek spolufinancovaných z evropských dotací meziročně klesl o deset procentních bodů na 48,6 procenta.
Hodnota devíti zadaných zakázek překročila miliardu korun, v dubnu přibyly čtyři. Největší byla oprava traťového úseku Mstětice–Praha-Vysočany za 5,08 miliardy korun. Správa železnic ji zadala sdružení firem Subterra, OHL ŽS, Eurovia CS a Elektrizace železnic Praha. Za celý loňský rok veřejná správa zadala 29 miliardových zakázek. Z firem získala nejvíce zakázek Subterra, která vyhrála čtyři tendry za 65,6 miliónu korun. Z dalších 9,93 miliardy korun bude mít podíl díky sdružení s jinými firmami.
Hodnota nově vypsaných zakázek v do konce dubna meziročně vzrostla o 35,7 procenta na 67 miliard korun. Objem zakázek v pozemním stavitelství meziročně vzrostl o 1,3 procenta, v inženýrském stavitelství se zvýšil více než o polovinu. Hodnota osmi vypsaných zakázek překročila miliardu korun, v dubnu přibyla jedna. Největší byla výstavba úseku trasy D pražského metra v úseku Pankrác–Olbrachtova, kterou vypsal Dopravní podnik hlavního města Prahy. Předpokládaná cena je 13,1 miliardy korun.
Veřejné zakázky měly předloni na celkových tržbách stavebních firem podle Českého statistického úřadu podíl 42 procent. Nejméně to bylo v roce 2017 s podílem 32,6 procenta a nejvíce v roce 2002 s 55,1 procenta.
Podle ČSÚ loni stavebnictví meziročně vzrostlo o 2,7 procenta. Podle posledních dostupných údajů letos za leden až březen meziročně vzrostlo v souhrnu o 2,3 procenta. V samotném březnu o 2,3 procenta kleslo. Podle analytiků se opatření proti šíření koronaviru do březnových výsledků ještě příliš nepromítla. V dalších měsících očekávají výraznější pokles.
zpráva ČTK