Průmysl a obchod

O stavbu dálnice mezi Přerovem a Lipníkem se uchází 12 firem

Na stavbě jednoho z posledních chybějících úseků dálnice D1 z Přerova do Lipníka nad Bečvou může stát výrazně ušetřit. Do soutěže na stavbu, jejíž hodnotu odhadlo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) na 4,9 miliardy korun, se přihlásilo celkem 12 firem a sdružení. Ty nabízejí ceny většinou v rozmezí od 2,7 do 3,5 miliardy korun. ČTK to řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Nižší nabídky proti projektové ceně si ŘSD vysvětluje podobně jako v minulosti snížením množství státních stavebních zakázek a s tím spojeným větším konkurenčním tlakem. „Daří se soutěžit ceny v rozmezí 60 až 75 procent očekávané vyhlášené ceny. Není to ale tak, že by tyto ceny byly neracionálně vysoko, ale opravdu jde o to, že konkurence a hlad po zakázkách je veliký,“ uvedl Rýdl.
Novostavba 14 kilometrů dálnice z Přerova do Lipníku je jednou z největších stavebních zakázek na tuzemských silnicích za poslední roky. Zakázku na stavbu dálnice mezi Přerovem a Lipníkem vypsalo ředitelství už v roce 2012, o rok později ale původní tendr zastavil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže s tím, že ŘSD v něm neposkytlo stavebním firmám dostatek času pro získání potřebných oprávnění, které po uchazečích požadovalo.
V Česku na celé D1 vedoucí v délce 377 kilometrů z Prahy přes Brno a Ostravu do Polska chybí dobudovat u Přerova úsek z Říkovic do Lipníka nad Bečvou. Úsek mezi Přerovem a Lipníkem je částí této chybějící trasy.

Seznam zájemců o stavební zakázku
● SPOLEČNOST M-SILNICE, BERGER BOHEMIA, SMP CZ, IDS – D1 Přerov–Lipník
● EUROVIA CS
● ALPINE BAU CZ
● Společnost KARETA + MS-stavby, Přerov–Lipník
● Dálniční stavby Praha
● Skanska
● HOCHTIEF CZ
● OHL ŽS
● Společnost D1 PŘEROV–LIPNÍK – IMOS & D.I.S
● Společnost MTS + SWIETELSKY + EXMOST, D1 0137 Přerov–Lipník nad Bečvou
● Společnost pro D1 0137 Přerov–Lipník nad Bečvou (Colas a Porr)
● MOTA – ENGIL CENTRAL EUROPE Česká republika

zdroj: ŘSD
zpráva ČTK