Průmysl a obchod

Nový šéf Ředitelství silnic Kubiš odvolal většinu vedení ŘSD

Nový generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Kubiš během svého prvního dne ve funkci odvolal většinu vedení této státní organizace. O místo přišli například ředitel provozního úseku Tomáš Kaas, šéf kanceláře generálního ředitele Lukáš Zrůst a o post ředitele výstavby přišel i bývalý pověřený šéf ŘSD Jiří Mayer. Informaci ČTK potvrdil ministr dopravy Antonín Prachař (ANO).
„O odvolání jsem informovaný byl. Jakékoliv personální změny jsou ale v kompetenci generálního ředitele ŘSD a nikoliv ministra dopravy,“ řekl ČTK Prachař. Ředitelství silnic odmítlo jména odvolaných ředitelů úseků oficiálně komentovat. Mluvčí organizace Martina Vápeníková nicméně připustila, že se personální změny ve vedení společnosti uskutečnily a že odvolání platí od dnešní půlnoci.
Mayera z pozice pověřeného šéfa ŘSD v pondělí odvolal ministr dopravy Prachař a nahradil ho právě Kubišem. Mayer, který byl pouze pověřený řízením, se tak automaticky vrátil na post ředitele úseku výstavby. Ten zastával předtím, než jej Prachař letos v únoru pověřil vedením organizace.
Kromě ředitelů úseků by podle informací ČTK měli o místa v nejbližší době přijít i ředitelé jednotlivých krajských závodů a správ. Ti se ale na původní pozice budou moci opět hlásit ve výběrových řízeních, která by měla být na tyto posty opět vypsána.
Rozsáhlé personální změny zahájil spor bývalého vedení ŘSD v čele s bývalým generálním ředitelem Pavlem Kočicou a odvolané šéfky Úseku pro kontrolu kvality staveb Miloslavou Pošvářovou. Ta během svého působení poukazovala na chyby a možnou korupční činnost ve vedení organizace. Po svém odvolání v polovině ledna získala Pošvářová podporu současné vlády. Prachař původně oznámil, že s Pošvářovou na ŘSD počítá. Její podmínkou návratu ale bylo odvolání velké části vedení ŘSD včetně Mayera a Kaase.
Nakonec se Pošvářová do vedení organizace nevrátila a zhruba měsíc externě pracovala jako Prachařova poradkyně. I tuto funkci nakonec opustila s tím, že v současného ministra ztratila důvěru. Jako externí poradkyně prý nedostávala žádné úkoly, k ukončení spolupráce přispěl i případ údajné pomluvy, když údajně Prachař ministryni spravedlnosti Heleně Válkové řekl, že Pošvářová během působení na ŘSD kradla. To ministr odmítl.
zpráva ČTK