Průmysl a obchod

Nový most ve Žďáru nad Sázavou postaví za 81,6 mil. Kč Strabag

Za nový most přes řeku Sázavu zaplatí radnice ve Žďáru nad Sázavou bude 81,6 miliónu korun. Postaví ho firma Strabag, která zakázku od města získala. Byla to nejnižší nabídka, řekla novinářům žďárská starostka Dagmar Zvěřinová (ČSSD).
Zahájení této dlouho plánované stavby nabralo zpoždění kvůli průtahům ve výběrovém řízení. Výsledná cena je ale nižší, než radnice očekávala. „My jsme mysleli, že to bude aspoň sto miliónů,“ uvedla starostka. Dodala, že to je cena včetně DPH, protože u tohoto typu staveb si město nemůže daň odečíst. Most zaplatí radnice; na místní komunikace se podle Zvěřinové nedá sehnat dotace. Stavební firma by měla nový most postavit do 18 měsíců od podpisu smlouvy. Město má zájem vyjednat ještě kratší termín. „Na druhou stranu, je to mostní konstrukce a příliš se to urychlovat nedá,“ doplnila Zvěřinová.
Most dlouhý 115 metrů s navazující silnicí, díky němuž se zlepší dostupnost rozrůstajícího se sídliště Klafar, měl být podle původních představ města postaven letos. Jeden z uchazečů o zakázku si ale u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) stěžoval na losování, jímž byl snížen počet soutěžících firem. Část řízení se proto opakovala.
Sázava rozděluje Žďár na dvě části, přemostění je ale málo. Podle Zvěřinové čeká město na nový most tři desetiletí. Řidiči, kteří se chtějí dostat přes řeku, musí zajíždět do středu města. Nová komunikace s mostem bude dlouhá necelého půl kilometru a povede z Dolní ulice do Sázavské. Stavba nebude technicky jednoduchá. Přemostění se bude zvedat do vrchu a kromě řeky musí překlenout také cyklostezku.
zpráva ČTK