Průmysl a obchod

Nová Zelená úsporám v počátku přinese 1,4 mld. na zateplení domů

V počátku programu Nová Zelená úsporám proplatí stát celkem 1,4 miliardy korun na zateplení majitelům rodinných domů. Do programu zařadí práce započaté od 1. ledna příštího roku. Žádosti o dotaci na rekonstrukci domu budou občané moci podávat od srpna.
Na tiskové konferenci v sídle vlády to novinářům řekl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS). Vláda si od dotačního programu slibuje vytvoření 70 000 pracovních míst a podporu úspornějšího bydlení.
Program potrvá od příštího roku do roku 2020. „Především se vyvarujeme chyb, které byly obsaženy v tom původním programu,“ řekl premiér Petr Nečas. Dotace bude vláda financovat penězi získanými z dražby emisních povolenek. Za ně by stát měl utržit zhruba 28 miliard korun. Dalších deset miliard vláda získá od Evropské unie.
„Absorbční kapacitu programu do roku 2020 odhadujeme na 80 až 100 miliard korun. To znamená z evropských fondů by bylo účelné doinvestovat dokonce větší částku, než zmíněných deset miliard,“ sdělil ČTK koordinátor iniciativy Šance pro budovy Petr Holub.
Podle Nečase je zateplení domů lepším stimulem pro ekonomiku než masivní podpora fotovoltaiky. „Program bude přínosem především pro malé a střední firmy, které dnes hůře dosahují na zakázky ve stavebnictví,“ uved Nečas. Dotace podle něj budou stimulem též pro služby, dopravu a výrobu navázanou na stavebnictví. Premiér také očekává, že program kromě rekonstrukcí podpoří výstavbu nových ekologičtějších sídel, jako jsou energeticky pasivní domy.
Jeden milión podpory z programu má za vymezených podmínek vytvořit 2,7 pracovního místa, tedy celkem 75 600 pracovních míst, stojí v prezentaci MŽP. „V minulosti získaly stavební firmy díky uvedenému státnímu programu řadu zakázek, které poskytly pracovní příležitosti mnoha zaměstnancům. Svaz podnikatelů ve stavebnictví proto vítá zahájení programu,“ řekl ČTK prezident svazu Václav Matyáš.
Jedna koruna státní podpory z nového programu přinese podle MŽP do státního rozpočtu dodatečných 96 haléřů, což má být celkově přes 26 miliard korun.
Finanční podpora bude směřovat hlavně k majitelům rodinných domů. Veřejné budovy budou představovat 30 procent z podpořených rekonstrukcí. Výše podpory v programu bude podle návrhu ministerstva životního prostředí (MŽP) záviset na podílu uspořené energie. Vlastníci rodinných domů nebudou moci čerpat podporu z jiných dotačních programů.
„Teď je důležité, aby ministerstvo životního prostředí program dobře nastavilo a omezilo administrativní bariéry na minimum,“ poznamenal Holub z Šance pro budovy.
Program nahrazující Zelenou úsporám patří mezi opatření, která mají pomoci k obnovení hospodářského růstu. Na nový program podporující úspory energií čekají netrpělivě výrobci polystyrenu a dalších izolačních materiálů. MŽP předpokládá, že podpora nebude jako dosud čistě dotační, ale její část bude v podobě úvěrů.
 
Tabulka 1: Závislost podílu státní podpory na energetické úspoře získané rekonstrukcí
Snížení potřeby tepla na vytápění alespoň o 40 %
Podpora 25 % z nákladů
Snížení potřeby tepla na vytápění alespoň o 50 %
Podpora 35 % z nákladů
Snížení potřeby tepla na vytápění alespoň o 60 %
Podpora 50 % nákladů
 
Tabulka 2: Rozdělení dotačních prostředků státu
Objekty k bydlení – rekonstrukce
55 %
Objekty k bydlení – nová výstavba
15 %
Objekty veřejných služeb – rekonstrukce
24 %
Objekty veřejných služeb – nová výstavba
6 %
 
zpráva ČTK