Průmysl a obchod

Na opravu silnic v ČR by letos mělo jít více než osm miliard Kč

Na opravu silnic v České republice by letos mělo jít více než osm miliard korun. Částka se může ještě zvýšit. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) plánuje na opravy dálnic, rychlostních silnic a silnic první třídy vynaložit 4,6 miliardy korun. Zbylé peníze chtějí na komunikace druhých a třetích tříd investovat kraje a jednotlivá města. Podle ŘSD i krajů by ale byla potřeba částka mnohem vyšší, zjistila ČTK.
 
ŘSD vynaloží 3,6 miliardy korun na opravy nejvíce poškozených rychlostních silnic a silnic první třídy, další zhruba miliarda půjde na akutní opravy a údržbu dálnic. K ideálnímu stavu rychlostních silnic a silnic první třídy by ovšem podle odhadů ŘSD muselo být investováno minimálně 11,3 miliardy korun. Kolik peněz by bylo potřeba pro odstranění všech škod na dálnicích, ŘSD neuvedlo.
I kdyby se množství peněz přitékajících do dopravní infrastruktury výrazně zvýšilo, není možné ročně na opravách proinvestovat více než šest miliard korun. Větší množství stavebních prací a s nimi spojených uzavírek by podle ŘSD nezvládla silniční síť a vznikl by dopravní kolaps. Navíc není dostatek připravených projektů.
Středočeský kraj chce investovat do oprav silnic 926 miliónů korun. Z toho 788 miliónů zaplatí EU a zbývajících 138 miliónů hejtmanství přidá ze svého rozpočtu. Plán oprav financovaný z unie přitom počítá s celkovou částkou 1,3 miliardy korun a další projekty se připravují.
Více než 700 miliónů korun půjde do oprav silnic druhé a třetí třídy v Libereckém kraji. Většina peněz bude směřovat do obnovy komunikací zničených při povodni v roce 2010, část je určena i na opravy mostů. Sousední Ústecký kraj na opravy komunikací vyčlenil 100 miliónů korun, které silnice opraví, rozhodne ale nejspíš až v březnu.
V Jihomoravském kraji by opravu potřebovalo přes 1500 kilometrů, tedy téměř 40 procent z těch silnic nižších tříd, které kraj spravuje. Na zimní i letní údržbu má letos 565 miliónů korun, což nestačí. Vysočina má na investice vyčleněno 118 miliónů Kč, na opravy dalších 140 miliónů. Na krajských silnicích dále začnou čtyři velké stavby s celkovými náklady kolem půl miliardy korun, které dotuje unie. V jižních Čechách by mělo jít do oprav silnic nižších tříd asi 170 miliónů korun.
Královéhradecký kraj plánuje provést či zahájit rekonstrukce komunikací druhé a třetí třídy za zhruba 370 miliónů korun. Největší akcí bude oprava silnice zvané Pasa, která přes hřeben Broumovských stěn spojuje Náchodsko s Broumovskem. Stojí přes 86 miliónů korun. Sousední Pardubický kraj počítá na údržbu po zimě s 83 milióny korun, celkem dostávají silničáři na běžnou zimní i letní údržbu každý rok přibližně 350 miliónů korun.
V Plzeňském kraji půjde na na rekonstrukce vozovek druhé a třetí třídy 130 miliónů korun. Karlovarský plán investic se teprve připravuje, města ale dají do silnic desítky miliónů. Karlovy Vary mají na opravy 22 miliónů, další peníze vynaloží na větší investice do komunikací. Sokolov počítá se 30 milióny, Cheb chce investovat ještě o čtyři milióny více.
Moravskoslezský kraj má zatím na škody po zimě a souvislé opravy málo peněz, zhruba 30 miliónů korun. Mělo by k nim ale ještě přibýt poměrně dost akcí, na které půjdou peníze z evropských dotací. Musí je nejprve schválit rada. Olomoucký kraj potřebnou částku vyčíslí zřejmě až v dubnu, v posledních dvou letech se pohybovala v průměru kolem 155 miliónů korun.
zpráva ČTK