Průmysl a obchod

Na dostavbu metra a další projekty budou dohlížet soukromé firmy

Na financování dostavby linky metra A do Motola bude dohlížet společnost Infram. Zadání zakázky za 15,5 miliónu korun včetně DPH schválila vláda. ČTK to řekl Zdeněk Neusar z tiskového odboru Ministerstva dopravy ČR.
Spolu s dohledem na dostavbu metra kabinet schválil předání kontroly soukromým firmám nad dalšími dvěma velkými projekty spolufinancovanými z peněz EU. Jde o stavbu dálnice D3 mezi Veselím nad Lužnicí a Táborem a modernizaci železničního spojení z Benešova do Votic.
Společnost Infram má mimo jiné zkontrolovat oprávněnost fakturovaných prací včetně schválených víceprací a posoudit jejich způsobilost pro financování z evropských dotací. Podobné je to u návrhu smlouvy na kontrolu stavby dálnice z Tábora do Veselí nad Lužnicí, za které má získat společnost Fram Consult 8,7 mil. Kč a v případě kontroly trati z Votic do Benešova, kterou za 3,6 mil. Kč má získat společnost NDCon.
„Podobné služby pro ministerstvo vykonávaly firmy, které splnily stanovené podmínky, i v minulosti,“ uvedl mluvčí resortu dopravy Martin Novák. Ministerstvo ale tyto zakázky soutěžilo jednotlivě na konkrétní kontrolní akce, zatímco nyní využilo rámcové smlouvy z května letošního roku. Z tohoto řízení vzešlo osm společností, kterým nyní bude úřad jednotlivé zakázky přidělovat na základě nejlacinější podané nabídky, dodal mluvčí s tím, že se tak úřad snaží předejít průtahům při soutěžích, kdy se neúspěšní uchazeči často odvolávají k antimonopolnímu úřadu.

zpráva ČTK