Průmysl a obchod

Ministerstva začínají chystat nástupce programu Zelená úsporám

Dotační program Zelená úsporám sice letos končí, na ministerstvu životního prostředí a místního rozvoje se už ale začíná rodit jeho nástupce. Jisté již je, že dosavadní dotační systém značně zeštíhlí, silnější slovo dostanou nízkoúročené úvěry.
Podávání žádostí o podporu by ale mělo být jednodušší. Na dotaz ČTK to řekla mluvčí Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) Jana Marešová a mluvčí ministerstva životního prostředí (MŽP) Matyáš Vitík.
„Podpora v nástupnickém programu Zelená úsporám nebude tak štědrá jako v současném programu, kdy dotace byla 67 procent nákladů, ale bude se jednat o kombinaci úvěru a nevratného bonusu, který by podle našich předběžných odhadů mohl být ve výši kolem 25 procent nákladů,“ uvedl Vitík.
Úvěry místo dotací podle fondu bydlení nebudou změnou k horšímu, ale naopak. „Přechod od nevratných dotací na nízkoúročené úvěry znamená, že v budoucnu už se podpora nebude týkat pouze části vyvolených, na které se dotace dostaly. Naopak, ze splácených úvěrů budou poskytovány podpory opakovaně, dalším zájemcům,“ řekla mluvčí SFRB.
Cenou úvěru by podle představy fondu bydlení byl úrok od dvou procent, neměnil by se ale po celou dobu splácení, která by mohla být až 30 let. Z této půjčky by lidé mohli pokrýt až 90 procent nákladů na úsporná opatření.
Nový program má podle SFRB umožnit jak dílčí zásahy do nemovitostí, tak celkové modernizace zaměřené na energetické úspory a zkvalitnění bydlení. „V praxi to znamená, že investiční část, která bude směřovat ke snižování energetické náročnosti, bude hrazena z výnosů z emisních povolenek a opravy statických a konstrukčních částí domů, jako jsou výtahy, balkóny, střechy a podobně, bude hrazena z prostředků SFRB," řekla mluvčí fondu.
Tiskový zástupce MŽP Matyáš Vitík ale popřel, že by to znamenalo přesun části peněz získaných prodejem povolenek do fondu bydlení. „Cílem je dosažení vzájemné synergie, maximální možné společné administrace a zároveň eliminovat duplicitu. Avšak postup nepředpokládá, že by MMR využívalo část výnosu z emisních povolenek,“ sdělil ČTK mluvčí resortu životního prostředí.
SFRB chce vzít peníze na poskytování výhodných úvěrů z evropských zdrojů, například z evropského projektu na rozvoj měst Jessica. Státní fond bydlení chce v roce 2013 zahájit pilotní projekt, který na tento účel nabídne kolem 600 miliónů korun v podobě úvěrů s nízkým úrokem. V dalších letech by chtěl mít fond na tuto podporu kolem dvou miliard korun ročně.
Státní fond životního prostředí proti tomu sází hlavně na peníze z budoucího prodeje emisních povolenek, z nichž financoval také letos končící Zelenou úsporám. Nový program by měl vzniknout do konce příštího roku.
Fond životního prostředí může podle vládou schváleného návrhu zákona v příštích sedmi letech získat z prodeje emisních povolenek zhruba 40 miliard korun. Dalších asi 40 miliard by šlo do státního rozpočtu.
zpráva ČTK