Průmysl a obchod

Minimální mzdové tarify v českém stavebnictví vzrostou, mzdy spíše ne

Od 1. dubna 2012 vzrostou minimální mzdové tarify tuzemských stavařů o 1,9 procenta. Počítá s tím dodatek ke kolektivní smlouvě, který podepsal Odborový svaz Stavba a Svaz podnikatelů ve stavebnictví v ČR. Na dotaz ČTK to řekl mluvčí stavebních odborů Miroslav Svoboda. Odboráři původně žádali růst mezd o 5 procent, zaměstnavatelé navrhovali zmrazení mezd.
Dohodě předcházely dvě neúspěšné schůzky vyjednávacích týmů, společnou řeč poté nenašli na společném jednání ani šéfové obou svazů. Do vyjednávání následně vstoupil zprostředkovatel.
Kolektivní vyjednávání v mnoha stavebních podnicích se bude odvíjet právě od dohody na úrovni odvětví. Například zaměstnanci Skansky, Metrostavu a Eurovie CS už ale ví, že se letos plošného zvýšení mezd nedočkají. Ve společnosti Strabag si pracovníci v dělnických profesích polepší o 3 procenta, ostatní zaměstnanci o 2,5 procenta.
Minimální mzdové tarify jsou obdobou minimální mzdy. Určují hranici, pod kterou by mzda v odvětví neměla klesnout. Pro firmy ale dojednaný výsledek není závazný.
zpráva ČTK