Průmysl a obchod

Metrans v České Třebové chystá rozšíření železničního terminálu

Společnost Metrans připravuje v České Třebové výstavbu druhé etapy svého železničního terminálu. Přinese to zvýšení výkonu logistického centra na dvojnásobek a zhruba 65 nových pracovních míst. Hlavním přínosem ale budou následující investice společnosti, řekl ČTK starosta Jaroslav Zedník (Nestraníci).

„V třetí etapě by měli postavit své logistické centrum, což by mělo přinést největší počet pracovních míst. Sedět by tam mělo přibližně 300 logistiků. Ve čtvrté etapě, která bude následovat až na závěr, by měli postavit depo na opravu kontejnerů a vagonů,“ uvedl Zedník. Nové řídicí centrum by mělo postupně převzít řadu činností z Prahy a řídit dopravu po celé Evropě.

Nyní na terminálu pracuje kolem 85 lidí, po rozšíření v druhé etapě jejich počet vzroste na 150. Další místa vznikají v České Třebové u Českých drah, které pro terminál zajišťují některé služby, a udržuje se tak zaměstnanost ve významném železničním uzlu.

Podle Zedníka by ve městě, kde je jedno z největších železničních seřaďovacích překladišť v zemi, a v okolí měl být dostatek kvalifikovaných pracovníků v manuálních profesích. Technické pracovníky bude muset firma zřejmě z velké části přesunout z jiných míst v Česku, případně je postupně doplňovat absolventy dopravních fakult. Překladiště za minulý rok odbavilo zhruba 8000 vlaků.

Pardubický kraj připravuje kvůli překladišti opravu silnice Česká Třebová–Semanín, která je silně zatížena nákladní dopravou. Umožní to výjezd kamionů na silnici I/35, aniž budou muset projíždět městem. „Komunikace zdaleka parametricky neodpovídá zátěži, která tam je kvůli logistickému terminálu,“ uvedl hejtman Martin Netolický (ČSSD). Areál je také nutné lépe napojit na blízkou státní silnici I/14, což znamená opravu úseku pod třemi mosty a také úpravu železničních mostů, jejich profilů a šířky vozovky. Investice má umožnit obousměrný provoz kamionů. Česká Třebová plánuje vybudovat příští rok do zóny nový přivaděč, chce opravit i povrchy komunikací.

Společnost Metrans se sídlem v Praze byla založena v roce 1991. Majoritním vlastníkem je německá skupina Hamburger Hafen und Logistik, menší část akcií vlastní management.

Po vzniku terminálu do města přicházejí další investoři, jejichž činnost na železniční dopravu navazuje. Společnost Wakestone Development už získala stavební povolení na logistický areál se skladovou halou, radnice také jedná s další výrobní firmou o prodeji asi pěti hektarů pozemků v průmyslové zóně.

zpráva ČTK