Průmysl a obchod

Letiště Praha srazilo cenu opravy ranveje na polovinu

Vítězem tendru na první etapu opravy hlavní vzletové dráhy Letiště Praha je podle deníku E15 společnost Skanska, která nabídla cenu 158 miliónů korun bez DPH. Letiště přitom při vypisování soutěže kalkulovalo s cenou 365 miliónů.
Tendru se zúčastnilo sedm stavebních firem. „Je to zřejmě dáno aktuální situací na stavebním trhu, kdy se firmy o každou zakázku doslova perou,“ řekla E15 mluvčí ruzyňského letiště Eva Krejčí. Podle ní letiště z původních požadavků na rozsah a kvalitu rekonstrukce nijak neslevilo.
První etapa rekonstrukce ranveje, kdy bude vyměněn její povrch, začne 15. května a potrvá do 8. srpna. Během této doby by měl být letecký provoz převeden z hlavní ranveje na vedlejší vzletovou dráhu, využívat by se měla také zkrácená hlavní dráha. Část leteckého provozu se tak přesune nad hustě obydlené oblasti hlavního města. Další dvě etapy oprav se chystají na příští a přespříští rok. Letiště celkové náklady původně odhadlo na více než miliardu korun.
Hlavní vzletová dráha je v provozu od roku 1963 a nyní již nestačí pravidelné jarní a podzimní, zpravidla čtrnáctidenní, údržby a opravy. Jejich délka se postupně prodlužuje, po opravách by však měly trvat pouze tři až pět dní.
zpráva ČTK