Průmysl a obchod

Koncern Wienerberger letos čeká slušné výsledky, v ČR prý bude rok těžký

Rakouský dodavatel stavebních materiálů Wienerberger hodlá do roku 2016 získat 100 miliónů eur (skoro 2,8 miliardy Kč) prodejem nemovitostí, které nesouvisí s jeho podnikáním. V rozhovoru s rakouským listem Wirtschaftsblatt to řekl generální ředitel Heimo Scheuch. Firma, která je největším světovým výrobcem cihel, letos podle něj vykáže solidní výsledky. Pro některé země střední a východní Evropy včetně České republiky a Slovenska bude ale prý letošek nadále složitý.
„Letos představíme velmi solidní výsledky a dostaneme se do sféry zisku. Uvidíte: rosteme, zatímco jiní dodavatelé stavebních materiálů panikaří,“ citovala ze zveřejněného rozhovoru agentura Reuters.
Trhy v Rumunsku a Bulharsku podle Scheucha už prý našly půdu pod nohama. Dobře se vyvíjelo Rusko, i když Wienerberger je tam pouze malým regionálním hráčem; „velké naděje v Polsku“ se mezitím prý letos vyvíjejí skromněji.
Nestejnorodou situaci firma vidí v západní Evropě: britské stavebnictví začalo rychleji, než se čekalo, například domácí Rakousko ale stagnuje.
Scheuch také poznamenal, že Wienerberger do roku 2016 přistoupí k prodeji nemovitostí, který nesouvisejí s obchodní činností. „Celkově očekáváme, že získáme zhruba 100 miliónů eur. Letos to pravděpodobně bude kolem deseti miliónů,“ řekl.
Wienerberger na český trh vstoupil v roce 1992. V současnosti v tuzemsku provozuje šest cihelen a některé další doplňkové provozy.
zpráva ČTK