Průmysl a obchod

Inženýrská firma Metroprojekt loni zvýšila zisk i tržby

Projektová a inženýrská společnost Metroprojekt Praha loni zvýšila tržby o 19 procent na 404,8 miliónu korun. Čistý zisk firmy vzrostl o 43 procent na 44,4 miliónu korun. ČTK to zjistila z výroční zprávy Metroprojektu, který se mimo jiné podílí na přípravných pracích pro výstavbu pražského metra.
„V roce 2010 jsme dosáhli i za vleklé ekonomické krize velmi dobrých výsledků. Po celý rok jsme byli finančně stabilní a nečerpali jsme žádné úvěry a společnost není zadlužena," uvedl předseda představenstva firmy Jiří Pokorný.
Největší zakázky získával Metroprojekt loni z veřejného sektoru. „Developerské firmy a soukromý sektor sice nezůstaly stranou našeho zájmu, ale v aktuální hospodářské situaci České republiky byl pokles poptávky z této skupiny klientů značný," napsal generální ředitel Metroprojektu David Krása ve výroční zprávě.
Mezi největší loňské zakázky podniku patří například přípravné práce na výstavbu trasy D pražského metra nebo dostavba trasy A metra v úseku Dejvická–Motol. Zakázky ale společnost získala například i od elektrárenské společnosti ČEZ, zajistila také dokumentaci pro opravu sídla Národní knihovny v Klementinu. Metroprojekt vznikl v 70. letech minulého století jako firma spojená s budováním pražského metra.
Kromě Česka podniká Metroprojekt také na Slovensku a v Bulharsku, zakázky získal také v Nigeru a Beninu. Společnost je součástí skupiny Sudop.
zpráva ČTK