Průmysl a obchod

Insolvenční řízení s firmou RI OKNA bylo zastaveno

Krajský soud v Brně zastavil insolvenční řízení s jedním z největších českých výrobců oken, bzeneckou RI OKNA. Ani jeden z navrhovatelů konkurzu nezaplatil padesátitisícovou zálohu za náklady insolvenčního řízení. ČTK to zjistila z insolvenčního rejstříku. V insolvenci byla okenářská firma od začátku srpna 2010.
Insolvenční řízení bylo zahájeno na základě návrhu společnosti ATP DUKLA, s. r. o., které měla okenářská firma údajně dlužit 6,1 milionu korun. K zahájení insolvenčního řízení byla klíčová faktura, kterou měla údajně vystavit firma Ha – Konstrukt – CZ s. r. o. a následně prodat jako pohledávku. RI Okna se od počátku řízení snažily dokázat, že údajná pohledávka neexistuje právně ani fakticky. Firma tvrdila, že na klíčovém dokumentu byla zfalšována razítka a podpisy byly naskenované.
Délku řízení komplikovala i skutečnost, že byl insolvenční návrh podán k Městskému soudu v Praze namísto brněnského krajského soudu. Do Brna se případ dostal až po odvolání ATP Dukla k Vrchnímu soudu v Praze v listopadu. Mezitím podala návrh na konkurz RI Oken další společnost, pražská Stream Build. Důvodem byla údajná pohledávka ve výši 178 138 korun. Také její existenci firma RI Okna v průběhu řízení popírala.
zpráva ČTK