Průmysl a obchod

Hochtief loni vykázal rekordní zisk

Největší německá stavební firma Hochtief loni hospodařila s rekordním ziskem před zdaněním 756,6 miliónu eur (18,5 miliardy Kč), což je o 26,8 procenta více než předloni. Hospodaření podpořilo oživení stavebního trhu. Vyplývá to z prohlášení firmy, která působí i na českém trhu.
Výsledky překonaly očekávání analytiků dotazovaných agenturou Reuters, kteří čekali zvýšení zisku před zdaněním jen o 11,1 procenta na 663 miliónů eur. Obrat vzrostl o 11 procent na 20,16 miliardy eur. Hodnota nevyřízených objednávek stoupla na 29,63 miliardy eur z předloňských 2,47 miliard eur. Čistý zisk se zvýšil o 50,3 procenta na 288 miliónů eur. Z rekordního zisku mají těžit rovněž akcionáři. Firma se rozhodla zvýšit dividendu na 2 eura na akcii z 1,5 eura v předchozím roce.
Hoctief současně potvrdil svůj předchozí cíl na roky 2011 a 2012 a dodal, že se zbaví divize Concessions ještě v letošním roce. Letos firma očekává zisk před zdaněním kolem jedné miliardy eur a čistý zisk 600 miliónů eur, vše však bude záviset i na výsledku oddělení divize Concessions.
Největší španělská stavební firma ACS získala v únoru v Hochtiefu přes 30 procent akcií. To jí umožňuje, aby mohla bez dodatečných procedur kupovat další akcie na trhu. Celkem chce ACS získat v německé firmě přes 50 procent.
Hochtief má zhruba 70 000 zaměstnanců a vlastní podíly v několika letištích. V České republice firma působí prostřednictvím divize Hochtief CZ.
zpráva ČTK