Průmysl a obchod

HN: Na Mělnicku spouští největší solární elektrárnu v&nbspČR

V obci Vepřek na Mělnicku zahájila provoz největší solární elektrárna v Česku. Krátce se stane dokonce devátým největším podobným zdrojem energie světa.
Náklady na její vybudování se odhadují na dvě miliardy korun, investor je neznámý, informují Hospodářské noviny.
Elektrárna, která zabírá plochu více než stovky fotbalových hřišť, má výkon 35 MW, téměř třikrát větší než dosavadní jednička poblíž Stříbra. Měla by vyrobit dost elektřiny na to, aby pokryla spotřebu zhruba 10 000 domácností. Větší solární elektrárny jsou zatím pouze ve Španělsku, Německu a Portugalsku. Největší fotovoltaická elektrárna na světě u španělského města Olmedilla je s instalovaným výkonem 60 megawattů ani ne dvakrát větší než nový provoz na Mělnicku.
Investor podle HN ale zůstává neznámý. Projekt buduje společnost FVE Czech Novum, za kterou stojí pražská firma Decci. Navenek se elektrárna neprezentuje a má akcie na majitele. Její jednatelé figurují v řadě developerských společností.
Projekt sám o sobě zdraží podle HN elektřinu firmám i domácnostem o více než jeden haléř za kilowatthodinu. „Nelze kritizovat podnikatele, že využívají příležitosti na trhu," uvedla sekretářka České fotovoltaické průmyslové asociace Zuzana Musilová. Dodala však, že takto velké projekty by vznikat neměly. „Do budoucna považujeme tyto megalomanské projekty za nepřijatelné. Fotovoltaika by se měla podporovat. Patří ale na střechy rodinných domů a firem," míní.
Solární elektrárny měly původně snížit ekologické dopady výroby elektřiny i závislost ČR na fosilních palivech. Jako daň si ale vybírají zábor zemědělské půdy i stále vyšší cenu elektřiny, připomíná list. Příští rok budou muset spotřebitelé v ceně elektřiny zaplatit 30 až 40 miliard korun za takzvanou zelenou energii, elektřina tak domácnostem podraží až o pětinu. Nárůst počtu fotovoltaických elektráren totiž překonal očekávání.
Zatímco na konci roku měly všechny fotovoltaické elektrárny výkon 3,4 megawattu, o rok později to bylo již 54 megawattů a nyní je podle odhadu připojeno již více než 600 megawattů a je velmi reálné, že se toto číslo do konce roku více než zdvojnásobí. Premiér Petr Nečas (ODS) chce, aby vláda vstoupila do jednání s provozovateli solárních elektráren i s velkými distributory elektřiny. Stát ale do platných smluv s investory solárních zdrojů jednostranně zasahovat nemůže a možností, jak řešit vzniklou situaci přímo s výrobci, je málo.
zpráva ČTK
 
Citovaný článek z HN najdete zde.
 
FV elektrárna u Mělníka, foto www.ekoelektrarny.cz