Průmysl a obchod

Flow East získal územní rozhodnutí ke kontroverzní stavbě na pražském Václavském náměstí

Investor, který chce postavit nový dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice, získal ke stavbě územní rozhodnutí. Jde o první nutný krok k možnému zahájení stavby. Účastníci řízení se proti rozhodnutí mohou odvolat.
Květinový důmStavební úřad dokument zveřejnil na radničních stránkách první městské části. Plánovaná nová stavba vyvolala vlnu nevole u části veřejnosti, které se nelíbí demolice současného rohového domu.
O možnost zbourání nárožního domu, části technologických přístaveb hotelu Jalta a části torza bývalé tiskárny v Opletalově ulici již majitel, firma Flow East, stavební úřad zažádal. Úřad o tom ale podle dostupných informací zatím nerozhodl. Aby mohl majitel postavit nový dům, potřebuje kromě demoličního povolení na současný objekt získat právě územní rozhodnutí a posléze stavební povolení. Proti všem těmto rozhodnutím se mohou účastníci řízení odvolat.
Vlastník domu musí na základě územního rozhodnutí dodržet několik podmínek. Dům by měl mít celkem devět nadzemních podlaží, bude tedy o dvě patra vyšší než sousední objekty. Dvě horní patra mají proto postupně ustupovat do pozadí. Půdorysně bude tvořit písmeno L. Budova bude dále mít tři podzemní podlaží. V horním z nich a ve dvou nadzemních podlažích mají být podle plánů obchody, ve zbytku nadzemní části budou kanceláře.
Kolem projektu se už řadu měsíců vedou vzrušené debaty a proti bourání se několikrát demonstrovalo. V červenci ale ministryně kultury v demisi Alena Hanáková rozhodla, že dům nebude památkově chráněn, což otevřelo cestu k žádosti o jeho demolici.
Firma vlastní dům od roku 1994. Náklady na projekt včetně nákupu pozemku a budovy prý dosahují miliardy korun; druhou miliardu má stát nová stavba, která se má jmenovat Květinový dům. Záměr investora kritizuje posledních několik let řada odborníků.

zpráva ČTK