Průmysl a obchod

Eurovii loni klesly hrubý zisk i tržby více než o čtvrtinu

Hrubý zisk stavební firmy Eurovia CS, která působí v Česku a na Slovensku, loni meziročně klesl o 26,8 procenta na 657 miliónů korun. Tržby se jí snížily o 27,6 procenta na 13,4 miliardy korun. Do nových strojů a zařízení loni investovala zhruba půl miliardy korun. ČTK to sdělila mluvčí společnosti Iveta Štočková.

„Máme radost, že jsme i přes složitou situaci na trhu udrželi rentabilitu. Sledujeme nárůst zakázek od krajů a obcí především na opravách regionálních komunikací. Podílíme se rovněž na modernizaci dálnice D1 a železničních koridorů v ČR,“ uvedl předseda představenstva Eurovie Martin Borovka. Rentabilita tržeb, která ukazuje, kolik procent z tržeb připadá na zisk, loni zůstala na 4,9 procenta. Například Skanska ji měla loni 2,7 procenta.

V oblasti dopravní infrastruktury podle Borovky firmě objem prací klesá. Jako důvod vidí především to, že řada projektů není dotažena do fáze výstavby. „Ať kvůli nedostatečné projektové přípravě, nezískání stavebního povolení nebo výkupu pozemků,“ doplnil.

Eurovia na konci loňského roku zaměstnávala 2833 lidí. Vlastníkem firmy je od roku 2006 francouzská Eurovia, která patří do světového koncernu Vinci. Firma vlastní rovněž 31 lomů, 28 obaloven a tři pískovny. V lomech loni vytěžila 7,9 miliónu tun kameniva, meziročně o desetinu méně.

zpráva ČTK