Průmysl a obchod

Eurovia se dohodla s MD o postupu na opravách D47

Stavební společnost Eurovia se dohodla s Ministerstvem dopravy ČR (MD) na dalších měřeních na dálnici D47. Obě strany chtějí najít shodu na opravách a uvést zvlněnou dálnici do bezvadného stavu. Řekl to ministr dopravy Zdeněk Žák. Eurovia zároveň popřela, že by na části dálnice chyběla část podkladu, což měly prokázat sondy uskutečněné Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD).
„Tisíciprocentně garantuji, že tam ty vrstvy jsou,“ uvedl generální ředitel firmy Eurovia Martin Borovka s tím, že společnost ministrovi předala příslušné důkazy z doby výstavby v letech 2002 až 2005. Jeho slova má prověřit další série tentokráte kopaných sond, které se uskuteční ještě do zimy a u kterých by měly být přítomni zástupci ministerstva, stavební firmy a nezávislých odborníků.
Koncem října ministr dopravy uvedl, že v podkladu silnice chybí vrstva mechanicky zpevněného kameniva a štěrkodrtě, kvůli které bude komunikace nestabilní a může se chovat nepředvídatelně. Na základě konzultací s odborníky z ŘSD a ministerstva uvedl, že jedinou možností nápravy je zbourání a opětovné postavení části komunikace. Nyní ale od původního názoru ustoupil a mluví pouze o opravě.
Zároveň ale uvedl, že nemá důvod nevěřit výsledkům vrtů, které uskutečnilo ŘSD. Nevyloučil však případné personální změny v této ministerstvu podřízené organizaci, pokud by se ukázalo, že vrtané sondy, které údajné chyby na D47 objevily, byly provedené neodborně. „V momentě, kdy budu mít takové informace, budu jednat bez ohledu na to, zda mi mandát vyprší za minutu nebo za půl roku,“ dodal Žák.
Na neodbornost kontrolních vrtů ŘSD poukázal právě Borovka. Způsob kontroly, který použilo ředitelství silnic, byl podle něj chybný a neodborný. Při vrtané sondě se materiál, jakým je kamenivo, rozmetá kolem sondy, což je důvod, proč jej sondy neodhalily, uvedl šéf stavební firmy.
Kdy bude zvlněná D47 v bezvadném stavu, zatím není podle ministerstva i stavební firmy možné odhadnout. Není totiž jasné, jak dlouho se ještě bude podloží dálnice hýbat, dodal Žák s tím, že ty nejdramatičtější dynamické jevy jsou již ale minulostí. Podle Borovky bude škoda na dálnici do 125 miliónů korun, což jsou tři procenta z její celkové ceny. Pokud se prokáže, že vady, které na ní ŘSD reklamuje, způsobila špatným postupem Eurovia, půjdou náklady na opravu za ní, doplnil Borovka.
zpráva ČTK