Průmysl a obchod

Ekospol: Developeři v Praze plánují postavit 35 tisíc nových bytů

Developeři plánují postavit v následujících letech 34 675 nových bytů na takřka třech stech místech Prahy. Vyplývá to z analýzy developerské společnosti Ekospol, která monitoruje plánované developerské projekty v metropoli. Nejvíce nových bytů by mělo vyrůst v Praze 9 a 4.
V Praze 9 developeři chtějí postavit celkem 8128 bytů a v Praze 4 7904. Více než čtyři tisícovky bytů by měly vyrůst také v Praze 5 (5210), Praze 10 (4900) a Praze 8 (4067). Analytici Ekospolu v analýze počítají pouze ty projekty, které jejich majitelé ještě nezačali prodávat, nicméně mají vydaná povolení nebo je získávají.
Ne všechny plánované byty ale opravdu budou. „Plány jsou jedna věc a skutečná realizace projektu je něco úplně jiného,“ uvedl generální ředitel a předseda představenstva Ekospolu Evžen Korec.
To je vidět i na fázi povolování některých projektů v procesu EIA (posouzení vlivu stavby na životní prostředí). Více než čtvrtina všech plánovaných bytů (28,2 procenta) byla povolena již před rokem 2009 a stále ještě nebyly realizovány ani nevstoupily do prodeje. Dalších 43,3 procenta projektů má tato povolení vyřízena čtyři a méně let. Naopak nových projektů, u nichž povolování pokračuje, je něco přes čtvrtinu (28,5 procenta).
Developeři loni v hlavním městě podle Ekospolu prodali celkem 5015 nových bytů, což je meziroční růst o 24,9 procenta.
 
Podle konkurenční společnosti Skanska Reality prodeje loni vzrostly meziročně o 5 procent na 4972 prodaných nových bytů. Rozdílná čísla způsobuje odlišná metodika, kterou jednotlivé společnosti používají.
zpráva ČTK