Průmysl a obchod

E.ON je zakládajícím členem Czech Smart City Cluster – platformy pro rozvoj a podporu tzv. inteligentních měst

Na sklonku loňského roku se stala energetická společnost E.ON jedním ze zakládajících členů Czech Smart City Cluster, což je nová platforma pro rozvoj a podporu tzv. inteligentních měst v Česku. Sdružení spojuje zástupce byznysu, akademického světa a odborné veřejnosti. Mezi jeho zakládající členy dále patři Schneider Electric, ČVUT, Česká spořitelna či Technologické centrum Písek.

Právě Písek se má stát prvním chytrým městem v Česku. V praxi to znamená lepší řízení dopravy, centrální řízení semaforů, sbírání dat o hustotě místního provozu, lepší veřejné osvětlení, chytré energetické sítě či chytré řízené vytápění v městských budovách.

„Cílem sdružení je propagovat koncept inteligentního města, tzv. Smart City, jako východiska při hledání energeticky úsporných a účinných opatření, snížení ekologické zátěže či řešení dopravních problémů,“ připomíná jednatel E.ON Česká republika Radek Lucký. Právě E.ON spolupracuje na projektu Smart City už s třinácti městy v republice napříč jeho distribučním územím. E.ON je, mimo jiné, partnerem města Písek, které na konci února podepsalo memorandum o spolupráci na rozvoji a implementaci konceptu chytrého města i s Ministerstvem životního prostředí ČR. „Smart Cities je Evropou podporovaný koncept udržitelného rozvoje měst a obcí. Pro nás představuje další nástroj pro zlepšení životního prostředí v ČR a získání dalších finančních prostředků na kvalitní projekty zaměřené na snížení energetické náročnosti, udržitelnou dopravu, snižování emisí a podporu nových technologií,“ uvedl při podpisu memoranda ministr životního prostředí Richard Brabec.

Rozsah problematiky Smart City je velice široký a dotýká se v podstatě všech oblastí města. Společnost E.ON samozřejmě klade v projektech Smart City, vzhledem ke svému know-how, důraz zejména na témata související s inteligentní energetikou. „Jako jeden ze základních projektů v rámci inteligentní energetiky se nabízí využívání moderních, ekologických a vysoce účinných technologií, jako jsou například kogenerační jednotky v oblasti vytápění objektů ve vlastnictví či správě města,“ uvádí jeden z příkladů „chytrého řešení“ Radek Lucký.

Spolek Czech Smart City Cluster je samozřejmě otevřený i dalším zájemcům, kteří mají co nabídnout jak samotnému sdružení, tak konceptu inteligentních měst.

Více o Czech Smart City Cluster najdete zde.

tisková zpráva