Průmysl a obchod

DPMLJ chystá další rekonstrukci tramvajové trati za 308 mil. Kč

Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) připravuje další rekonstrukci tramvajové trati z Liberce do Jablonce nad Nisou. Modernizace by se měla týkat úseku trati z Nové Rudy po konečnou ve Vratislavicích a Měnírna Brandl v Jablonci. 
Obě akce odhadli projektanti dohromady na 308 miliónů korun, hotovy by měly být do dvou let. Dopravní podnik už vypsal soutěž na dodavatele, přihlášky mohou podávat do 2. dubna, zjistila ČTK z věstníku veřejných zakázek.
Projekt je spolufinancován z evropských fondů. „EU by měla na modernizaci přidat 234 miliónů Kč," řekl již dříve ČTK Tomáš Krebs z dopravního podniku. Jde podle něj o další etapu modernizace trati z Liberce do Jablonce, která začala v roce 2008 přestavbou terminálu městské dopravy v centru krajského města. Od té doby se do trati investovalo za přispění EU už více než 400 miliónů korun. V rámci modernizace byla vybudována druhá kolej, která umožnila zrychlit dopravu a zvýšit bezpečnost, protože se tramvaje nemusí křižovat.
Rekonstrukci tramvajové trati prověřoval loni Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Dopravní podnik byl v podezření, že pochybil, když zakázku rozdělil do dvou etap. Upozornili na to auditoři, kteří prověřovali Regionální operační program Severovýchod, z něhož byla akce spolufinancována. Rekonstrukce se týkala úseku od Fügnerovy ulice přes Mlýnskou do Klicperovy a podniku hrozilo, že bude muset vrátit dotaci zhruba 80 miliónů korun. Žádné pochybení ale úřad nenašel.
Liberecký dopravní podnik je největší společností ve vlastnictví Liberce, od podzimu 2009 je menšinovým vlastníkem sousední Jablonec nad Nisou. Podnik s půlmiliardovým obratem zajišťuje městskou dopravu ve stotisícovém krajském městě i sousedním Jablonci, kde ale na základě smlouvy jezdí semilská společnost BusLine. Dopravu zajišťuje 135 autobusů a 67 tramvají, které loni přepravily 32,5 miliónu cestujících.
zpráva ČTK