Průmysl a obchod

Čtvrtletní zisk koncernu Skanska stoupl díky vzestupu zakázek o 40 procent

Zisk největší skandinávské stavební společnosti Skanska vzrostl ve čtvrtém čtvrtletí o 40 procent a překonal odhady. Prudce rostly nové zakázky, zejména ve Spojených státech, které jsou největším trhem společnosti. Vyplývá to z dnešních údajů firmy, která je předním hráčem i na českém trhu.

Provozní zisk Skansky stoupl na 2,31 miliardy švédských korun (SEK, 6,35 miliardy Kč) z 1,65 miliardy SEK před rokem. Analytici dotázaní agenturou Reuters očekávali v průměru výsledek 2,26 miliardy SEK.

Nové zakázky stavební divize, která se na celkových tržbách skupiny podílí asi 90 procenty, vzrostly o 52 procent na 42,2 miliardy SEK. K silnému růstu dopomohla zejména vysoká poptávka po projektech infrastruktury v USA.

Skanska v letošním roce čeká na stavebních trzích celkově příznivý vývoj. Na americkém trhu by měl pokračovat silný růst, který podporují nižší ceny elektrické energie spolu s poptávkou veřejného sektoru. Vyhlídky na poli civilní infrastruktury jsou dobré i v Británii a Polsku.

Skanska působí i v České republice a na Slovensku, kde patří k největším stavebním a developerským společnostem. Zabývá se hlavně silničním a železničním stavitelstvím a betonovými konstrukcemi. Její dceřiné firmy se zaměřují i na výstavbu bytů a komerčních nemovitostí, převážně v Praze.

zpráva ČTK