Průmysl a obchod

ČKA podala nový návrh na prohlášení nádraží Havířov kulturní památkou

Česká komora architektů (ČKA) znovu podala na Ministerstvo kultury ČR návrh na prohlášení nádraží Havířov kulturní památkou. Původní návrh (podán v únoru 2014) byl stažen z důvodu propracování tzv. nových skutečností. Cenné nádraží v bruselském stylu, jehož kvality ocenila řada osobností české kulturní scény, je stále v ohrožení. Vlastník objektu (České dráhy) totiž nedávno získal povolení ke stavbě nové nádražní budovy.

Předseda ČKA Ivan Plicka dodává: „Komora podává podnět k prohlášení havířovského nádraží za kulturní památku, protože se domníváme, že to je aktuálně jediná možnost upozornit na význam této stavby a na důležitost ochrany i poměrně nedávného historického architektonického dědictví, jež však představuje již nepominutelnou součást organismu našich měst.“
Zpracování podkladů se na žádost Komory ujali Ondřej Beneš, Oldřich Ševčík a Luděk Jasiok. Ti následně zhotovili studie, v nichž poukazují na výlučnost bruselského stylu, mimořádně cennou mozaiku v interiéru nádraží či na důležitou roli objektu v dopravně-urbanistické struktuře města Havířov.
České dráhy v dubnu začaly připravovat výběrové řízení na dodavatele nové stavby a demolici stávající budovy. Tato informace přišla v době, kdy po valné hromadě ČKA nebyl dosud zvolen nový předseda, který by za Komoru návrh na MK podal. Vzhledem k závažnosti celé situace a hrozbě, že vlastník nádraží může začít s jeho demolicí, tento návrh 30. dubna 2014 podal architekt a teoretik architektury Ondřej Beneš. Po zvolení nového předsedy Ivana Plicky se Komora k návrhu Ondřeje Beneše připojila a podala jej v aktualizovaném znění.
Daniela Rybková z právního oddělení Kanceláře ČKA k tomuto „dvojímu“ podání dodává: „V případě prohlašování nemovitostí za kulturní památky se jedná o tzv. řízení zahajované z moci úřední. Ministerstvo kultury jakožto příslušný orgán nepotřebuje žádný návrh, zákon mu dává zmocnění zahájit řízení z vlastní iniciativy. V praxi jsou nicméně tato řízení často zahajována právě na základě podnětu, přičemž takový podnět může podat v zásadě kdokoli, a je zároveň možné, že v jedné věci je podáno více samostatných návrhů. K tomu došlo i v případě havířovského nádraží, kde podnět k prohlášení za kulturní památku podal nejprve architekt Beneš a posléze pak Česká komora architektů.“
Ve studiích se dozvíte více o dopravní a urbanistické struktuře města Havířov, o výjimečnosti bruselského stylu a především o odhalení hvězdného autora mozaiky, která je součástí výzdoby interiéru nádraží.
tisková zpráva