Průmysl a obchod

Čížkovické cementárně mírně klesly tržby na 941 miliónů korun

Tržby cementárny Lafarge Cement meziročně klesly o 8 procent na 941 mil. Kč. Do hospodářského výsledku se promítl pokles spotřeby cementu. Nicméně čistý zisk podniku v Čížkovicích na Litoměřicku v roce 2013 činil 117 mil. Kč, což je o 41 procent více než o rok dříve. ČTK o tom informovala mluvčí společnosti Milena Hucanová.

Akcionáři rozhodli o rozdělení zisku ve formě dividendy ve výši 102 koruny na akcii. Dividenda za rok 2012 činila 73 korun na akcii. O ohlášené fúzi francouzského koncernu Lafarge, do kterého čížkovický podnik patří, se švýcarským Holcimem se podle Hucanové na valné hromadě nemluvilo.
Do hospodářského výsledku Lafarge Cement se dlouhodobě promítá situace ve stavebnictví. Meziroční pokles spotřeby cementu činil loni 6 procent. Firma předpokládá, že tento trend bude pokračovat i v letošním roce, ačkoli propad by mohl být mírnější než v předchozích letech.
Růst čistého zisku podle představenstva firmy způsobil především pohyb na účtech ostatních finančních výnosů a nákladů v souvislosti s vývojem kurzu české měny vůči euru v závěru roku 2013. Podíl exportu v Lafarge Cement je 40 až 42 procent. Provozní hospodářský výsledek za loňský rok činil 64 mil. Kč, zatímco v roce předchozím zhruba 110 mil. Kč.

zpráva ČTK