Průmysl a obchod

Bývalá tiskárna v pražské Opletalově ulici je po čtyřech dnech zbourána

Po čtyřech dnech stavebních prací bylo torzo někdejší tiskárny v Opletalově ulici definitivně srovnáno se zemí. Demolici nařídil v pátek stavební odbor Prahy 1 kvůli havarijnímu stavu budovy. Bourání prováděla firma Metrostav. Demolice budovy v centru města byla velmi komplikovaná, částečně se kvůli tomu i zastavovala doprava.
„Vše proběhlo bez komplikací, nikdo nebyl zraněn,“ řekl mluvčí Metrostavu František Polák. Zbytky budovy byly v havarijním stavu, při demolici se celá zeď vedoucí do ulice kývala a nakláněla. Dělníci museli při bourání nejvyšších pater budovy spolu s policisty zastavovat dopravu na silnici a i průchod po protějším chodníku. Od bouracího bagru totiž odlétaly kameny až na protější stranu ulice.
Majitelem domu je společnost Flow East, která vlastní i sousední dům na rohu Opletalovy ulice a Václavského náměstí. Investor chce místo této budovy, místo bývalé tiskárny a na pozemku ve vnitrobloku postavit nový objekt (tzv. Květinový dům).
Torzo tiskárny stejně jako rohový dům není kulturní památkou; tiskárna jí však byla do roku 2008, kdy o sejmutí ochrany požádal tehdejší vlastník poté, co velkou část domu zboural. Ministerstvo kultury mu vyhovělo, neboť již nebylo co chránit, dnes je památkově chráněn jen pozemek.
Tiskárnu postavil Vácslav Havel, dědeček bývalého českého prezidenta. Budova byla dlouhá léta opuštěná a od roku 2006, kdy tam krátce probíhaly stavební práce, navíc přišla o část fasády. Z domu, postaveného v roce 1919, kde sídlily třeba Národní listy, zbylo torzo. V 90. letech se třeba plánovalo zachovat nejen architektonicky kvalitní fasádu, ale i unikátní mramorové schodiště či klenby; objekt však později měnil vlastníky a měnily se i jejich plány na to, jak s domem naloží.
zpráva ČTK