Průmysl a obchod

Budvar otevřel nový logistický areál za 750 miliónů

Pivovar Budějovický Budvar otevřel nový logistický areál, investice byla 750 miliónů korun. Je to jedna z nejdůležitějších součástí rozvojového plánu v hodnotě dvou miliard korun, po jehož dokončení v roce 2020 stoupne výrobní kapacita Budvaru na výstav dva milióny hektolitrů. Novinářům to řekli zástupci pivovaru.

Plánovaná návratnost investice do logistického centra je šest let. Plně automatizovaný zakladačový sklad pro 19 000 palet zvýší výkon logistiky. „Získali jsme dvakrát větší skladovací kapacitu a o 60 procent jsme zvýšili náš výkon na nakládce kamionů. Především jsme ale uvolnili plochu ve výrobní části, na které v nejbližší době začneme stavět novou stáčírnu lahví a další budovy,“ řekl ředitel Budvaru Petr Dvořák. Dodal, že Budvar teď dokáže za den odbavit až o 70 procent kamionů víc a zdvojnásobil skladovací kapacity. „To nám pomáhá zejména zvládat různé výkyvy v průběhu roku nebo týdne, abychom byli schopni zabezpečovat rostoucí poptávku. Centrum je plně automatizované, od chvíle, kdy paleta opustí výrobu, až po nakládku do kamionu se toho nemusí dotknout lidská ruka,“ řekl ředitel.

Areál se stavěl od podzimu 2016, letos v dubnu začal zkušební provoz. Automatický sklad je s výrobní částí pivovaru propojen mostem pro obousměrnou dopravu palet s hotovými výrobky a vratnými obaly.

„Uvnitř mostu putují po jednokolejnicové závěsné dráze vozíky s paletami baleného piva (lahve a plechovky) přímo od stáčíren a do výroby putují palety s vratnými obaly přímo na výrobní linky. Zakladače následně umisťují palety do regálů vysokých 34 metrů. Ze skladu jsou palety dopravovány přímo do doků, kde je nakládka kamionů,“ řekl mluvčí Budvaru Petr Samec.

Budvar měl loni tržby 2,47 miliardy korun, meziročně klesly o necelá tři procenta. Téměř o sedm procent byl nižší zisk před zdaněním, 314,7 milionu korun. Budvar loni prodal 1,547 milionu hektolitrů piva, meziročně klesl výstav o čtyři procenta, a to navzdory vyššímu exportu. Pivovar se 670 zaměstnanci loni vyvezl rekordní objem piva. Do 76 zemí exportoval více než 990.000 hektolitrů piva, meziročně o 1,5 procenta více.

zpráva ČTK