Průmysl a obchod, Veletrhy a výstavy

Brno dokončilo koupi akcií Veletrhů Brno od Messe Düsseldorf

Město Brno ve čtvrtek dokončilo koupi 61 procent akcií společnosti Veletrhy Brno od Messe Düsseldorf, nyní tak vlastní 95 procent akcií. Němcům zaplatilo 8,3 miliónu eur (zhruba 225 mil. Kč). Valná hromada v březnu schválila i refinancování podřízené půjčky, kterou měla firma od německého vlastníka. Půjčila si od banky a zaplatila mu 13,7 miliónu eur (370 mil. Kč).

Nyní vzniknou pracovní skupiny, které budou vytvářet konkrétní návrhy a projekty, jak areál a výstavnictví dál rozvíjet, aby z vlastnictví profitovalo Brno a jeho obyvatelé. Na briefingu to řekl primátor Petr Vokřál.

„Podařilo se dokončit transakci, která trvala téměř rok. Do správy města se podařilo dostat jedno z nejcennějších území v Brně a jednu z nejhodnotnějších a perspektivních firem,“ řekl Vokřál. Opakovaně zdůraznil, že výstavnictví a jeho rozvoj je pro město klíčový, zároveň se však má areál otevřít více tam, kde je to možné. Vokřál také uvedl, že město s právníky chystá hromadné oslovení 3500 minoritních akcionářů, z nichž někteří už projevili zájem, aby město jejich akcie koupilo. „Neumím si představit, že bychom to dělali po částech, protože hodnota akcie je deset korun,“ poznamenal Vokřál.

Co nejdříve se má také svolat valná hromada. Je potřeba doplnit představenstvo a dozorčí radu po německé části managementu, která skončila.

Primátor nastínil některé projekty, které by mohly firmě pomoci, což jsou například městem pořádané konference v kongresových prostorech výstaviště. Dále chce město vést debatu, co s budovami a plochami, pro které nemá společnost využití a jsou zbytné. „To je například divadlo. Také bychom chtěli areál otevřít víc směrem k Riviéře,“ uvedl Vokřál. Svůj developerský plán už na přelomu roku představila finanční skupina DRFG, u vedení společnosti se ale setkal s negativní reakcí. Ředitel Jiří Kuliš tehdy prohlásil, že slepí hovoří o barvách.

„Je řada architektů a developerů, kteří by chtěli do areálu vstoupit. Nevylučujeme žádná jednání, ale musíme dokončit náš pohled na areál. Změny musí být ku prospěchu města a obyvatel,“ řekl Vokřál.

Dlouhodobě se také plánuje u pisárecké vozovny stavba tramvajové smyčky. Město se chystá požádat o evropské dotace. Má vzniknout také nová hasičská základna. „Nejprve se musí vyprojektovat a stavba by mohla začít mezi lety 2018 a 2020,“ řekl Vokřál.

zpráva ČTK