Průmysl a obchod

Bohumín hromadně opravuje věžové domy za téměř 50 miliónů

V Bohumíně na Karvinsku začala hromadná oprava věžových domů. Aktuálně se jich v centru města renovuje pět za necelých 50 mil. Kč. Domy budou mít nové zateplení a některé i lodžie, upraveny budou rovněž vstupy, dveře i okna na schodištích nebo podlahy, řekla ČTK mluvčí radnice Lucie Balcarová.
„Postupujeme podle modelu hromadných oprav. Ten se nám osvědčil při výměně oken ve všech městských bytech. Obvykle jsme za rok opravili jeden až dva věžáky, teď ale stihneme za dva roky hned deset domů,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha.
Městu patří 22 vysokých panelových domů se 1400 byty. Většina z nich vznikla v 70. letech minulého stol., nejmladší pochází roku 1991. Opravených už je 12 z nich. Letos k nim tedy přibude dalších pět a napřesrok se rekonstrukce dočká posledních pět domů.
„Hromadná oprava deseti věžáků přijde město na téměř 104 milióny korun. Radnice si na jejich revitalizaci vzala 50miliónový dotovaný úvěr. Ten z vybraného nájemného splatí za osm let. Úroková sazba je 0,58 procenta, což znamená, že na úrocích město zaplatí jen 1,3 miliónu korun,“ uvedla Balcarová.
Po výměnách oken a zateplování věžáků plánuje město pokračovat také v hromadné rekonstrukci městských panelových domů. Spustit by se mohla už v roce 2016. Opravy by měly vyjít na 70 mil. Kč a město si na ně opět plánuje vzít dotovaný úvěr.
Město má v majetku celkem 4400 bytů. Ročně na nájemné vybere 140 mil. Kč, které investuje zpět do oprav domů či bytů.

zpráva ČTK