Průmysl a obchod

Berger Bohemia udržel přes krizi stavebnictví výši obratu

Největší západočeské stavební firmě Berger Bohemia, a. s., se v roce 2011 i přes velkou krizi oboru podařilo udržet tržby zhruba na předloňském objemu 1,9 miliardy korun.
 
Propad státních zakázek nahradily stavby bytů, hal a obchodních center od privátních investorů, řekl ČTK generální ředitel Zdeněk Pilík.
„Stavebnictví má poměrně velkou setrvačnost, takže na nás krize dolehla s dvouletým zpožděním. Letošní rok je první, kdy jsme zaznamenali větší propady ve státních zakázkách do infrastruktury. Nové další zakázky se nevypsaly od roku 2009 a letos doběhla většina staveb silnic a železnic," uvedl. Kromě soukromých investorů pomohly také kraje, které připravily projekty a zajistily financování.
Podnik letos inkasuje z pozemních staveb 60 procent obratu, zbytek z inženýrského stavitelství. Přitom ještě v roce 2008, před krizí, byl poměr obrácený, i když tehdy měl podnik vyšší obrat 2,3 miliardy Kč. Širokým spektrem výroby od pozemních přes silniční a železniční až k mostním stavbám se podniku daří pokrývat výpadky oborů.
Také letos chce firma atakovat dvě miliardy Kč obratu. „Dohodnuté zakázky tento objem pokrývají, ale částečně přebíhají do roku 2013, takže potřebujeme další," uvedl ředitel. Už v lednu začne jedna z největších nových akcí – dostavba plzeňského centra Techmania. Firma pokračuje s výstavbou tepelné elektrárny v Kladně pro švýcarský Alpiq, usiluje o stavbu západního okruhu v Plzni.
Podniku se dlouhodobě drží zisk mezi třemi až čtyřmi procenty z obratu. „Nějaký pokles očekáváme. Udržet ziskovost bude náročnější," řekl Pilík. Spořit se podle něj dá hlavně rychlejší výstavbou, organizací práce, aby nedocházelo k prodlévám a komplikacím.
Berger Bohemia s 350 zaměstnanci zatím nepropouštěl a nechystá se k tomu. „Spíše chceme optimalizovat a zefektivnit provozy. Budeme personál spíše motivovat, abychom krizi přestáli. Bude to ale záviset na nových zakázkách v příštím roce," řekl ředitel. Pro podnik pracuje na stavbách 2000 až 2500 lidí. Berger se orientuje na celé Česko a bere i malé zakázky už od statisíců korun. Například nedávno zahájil výstavbu domků pro developera v Plzni na Valše.
Podle ředitele je nyní méně zakázek a výrazně se snížila jejich průměrná velikost, čímž vystaly větší potřeby personálu, například stavbyvedoucích a mistrů. Největšími letošními akcemi byly elektrárna v Kladně, dostavba dvou dálničních přivaděčů v Plzni, přestavba „dvoupruhu" na „čtyřpruh" mezi Otrokovicemi a Zlínem a část vnitřního pražském okruhu. Firma dále stavěla bytové domy, haly a obchodní centrum v Praze.
zpráva ČTK