Průmysl a obchod

Alta postaví v Rusku cihelnu za 823 miliónů korun

Brněnská strojírenská skupina Alta postaví u ruského Petrohradu cihelnu za 33 miliónů eur (823 miliónů korun). Kontrakt podepsala v minulých dnech. ČTK to řekl generální ředitel Alty Josef Kuník.
Cihelnu ve městě Klincy postaví na klíč včetně technologií. Dokončení je plánováno na rok 2013. Alta je výrazně proexportní skupinou. Obchody v Rusku tvoří zhruba 65 procent jejích tržeb. Skupina Alta se specializuje na strojírenství, hutnictví a energetiku. Působí hlavně v Rusku, na Ukrajině a v Bělorusku. Alta mimo jiné vlastní výrobní závody TOS Kuřim – OS, Kuličkové šrouby Kuřim, Slévárnu Kuřim či společnost SE-MI service. V roce 2010 skupina koupila část ČKD Blansko Holding, a. s., zabývající se výrobou těžkých karuselů. Letos do skupiny přibyla Škoda machine tool. Alta ji koupila od ruské strojírenské společnosti Stanko Impex Group. Aktuálně je ve všech společnostech skupiny zaměstnáno zhruba 1200 pracovníků.
Skupině loni výrazně vzrostl zisk a vydělala meziročně zhruba o 100 miliónů korun více. V roce 2009 její zisk činil 12,8 miliónu korun. Tržby skupiny se vrací na úroveň před hospodářskou krizí. Loni činily 11 miliard korun.
zpráva ČTK