Projekty

Železný Brod připravuje stavbu dopravního terminálu za 60 miliónů korun

Město Železný Brod připravuje výstavbu terminálu, který propojí železniční a autobusovou dopravu. Projekt za 60 mil. Kč získal dotaci z evropských fondů. Město už vypsalo veřejnou soutěž na dodavatele, uzávěrka nabídek je 23. srpna. Samotná stavba by měla začít už letos v říjnu, terminál by pak měl být hotov v závěru příštího roku.
Projekt počítá s výstavbou nového autobusového nádraží v sousedství železniční stanice se čtyřmi odjezdovými stáními, parkovištěm a výstupem pro cestující. Současně by měla být rekonstruována Nádražní ulice s mostem přes Brodecký potok, která tvoří příjezd k novému autobusovému nádraží. Přestavba čeká i staré autobusové nádraží v centru města, které se má změnit jen v zastávku.
Vstup do města od vlaku je podle starosty André Jakubičky nedůstojný. Autobusové a vlakové nádraží jsou od sebe dnes navíc vzdálena asi půl kilometru. V Železném Brodu je přitom železniční uzel, kde se křižují tratě na Pardubice, Harrachov a Liberec.
Město mělo původně připravený projekt za 100 mil. Kč, s žádostí o dotaci ale před třemi lety neuspělo. Nové vedení radnice proto projekt upravilo a některé stavby z něj vyřadilo. V původním návrhu byly například výstavba dvou kruhových objezdů u nádraží nebo parkovacího domu. Výrazně se zredukoval i rozsah prací související s rekonstrukcí starého autobusového nádraží. Upravený projekt loni na podzim s žádostí o dotaci uspěl, Regionální operační program by měl na terminál přidat až 55 mil. Kč.
zpráva ČTK