Projekty

Zámek Fryštát bude mít novou fasádu za osm miliónů

Zámek Fryštát v Karviné bude mít novou fasádu, její oprava bude stát osm miliónů korun. Město počítá s tím, že na renovaci budovy použije poslední peníze vyčleněné Evropskou unií v právě končícím plánovacím období. ČTK to řekla mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová.

„Práce plánujeme na léto, dokončit se musejí letos,“ uvedla mluvčí. Zámek Fryštát je od roku 1990 spolu s parkem ve vlastnictví Karviné. Od roku 1994 do roku 1997 byla hlavní budova zámku rozsáhle rekonstruována. Na podzim 1997 byl zámek zpřístupněn veřejnosti a poté bylo zrekonstruováno náměstí, stará radnice a poslední křídlo zámku – Lottyhaus. Renovován byl postupně i park.

Zámek představuje stálou historickou expozici šlechtického bydlení z 16. až 20. století. Jsou v něm exponáty z českých muzeí, některých českých zámků a také předměty zapůjčené Národním památkovým ústavem. V Lottyhausu najdou návštěvníci české umění 19. století, ale vede jím i trasa seznamující návštěvníky s životním stylem šlechty. Loni zámek navštívilo 16 000 lidí, tedy o 4000 více než v roce 2013.

zpráva ČTK