Projekty

Žáci Matičního gymnázia Ostrava mají nový školní dvůr. Využijí venkovní třídu i ptačí voliéry

Matiční gymnázium Ostrava získalo moderní multifunkční prostor pro své žáky. Bude sloužit alternativním formám výuky i volnočasovému a kulturnímu využití. Generálním dodavatelem rekonstrukce školní dvora byla mezinárodní stavební skupiny HSF System. Přestavbu navrhla architektonická kancelář ARKOS. Investorem rekonstrukce školního dvora Matičního gymnázia byl Moravskoslezský kraj.

Rekonstrukce školního dvora zachovala centrální nádvoří s fontánou a plastikou (repasovanou). Venkovní prostor doplnila tribuna, která dohromady s dřevěnými pódii navazujícími na vodní plochu vytvořila multifunkční amfiteátr. 

„Přestavba zatraktivnila školní dvůr uvnitř vnitrobloku tvořeného budovami školy a městskými domy, a přitom zachovala jeho původní hodnoty,“ říká Ing. Miroslav Krop, ředitel závodu Ostrava ze stavební skupiny HSF System a dodává: „Rozšířením venkovní plochy a navržením posezení pro školní bufet jsme dosáhli funkčního propojení interiéru proskleného vestibulu s venkovními prostorami školního dvora.“

Venkovní třída tvořená vydlážděnou zpevněnou plochou a pergolou je umístěna v zadní části dvora a od nově navrženého parkoviště ji odděluje monolitická stěna ze železobetonu, keřová výsadba a záhony trvalek. Celý prostor oživují prvky venkovního mobiliáře včetně designových laviček nebo stojanů na kola. 

„Nově zrekonstruovaný dvůr mohou gymnazisté brát jako takové milé přivítání po prázdninách. Tato dvacetimilionová investice jim zajistí příjemné a svěží prostory pro trávení školních přestávek, volných hodin nebo i výuky. Součástí projektu totiž bylo také zřízení venkovní učebny, která může školní den ozvláštnit a zpříjemnit výuku žákům i pedagogům,“ uvedl Jan Krkoška, hejtman Moravskoslezského kraje.

Příjemná zákoutí pak vytváří nově vysázené skupiny okrasných třešní (sakur). Pro venkovní aktivity žáků jsou určeny také pingpongové stoly nebo kuželky. V blízkosti venkovního posezení je umístěna ptačí voliéra pro vzácné ptactvo.

„Přizpůsobili jsme školní dvůr potřebám moderní vzdělávací instituce a získali jsme pro žáky víceúčelový relaxační prostor vybavený designovým mobiliářem včetně atraktivních herních a odpočinkových sestav. Nově otevřená realizace školního nádvoří dokonce nabízí pohled do vietnamské tropické džungle, a to prostřednictvím moderně vybudované celoroční voliéry pro jednoho z pěti nejvzácnějších opeřenců světa, dnes již v přírodě vyhynulého bažanta Edwardsova,“ shrnuje rekonstrukci Ladislav Vasevič, ředitel Matičního gymnázia Ostrava.