Projekty

Vídeňský trh Naschmarkt v novém kabátě

rendering trhu Naschmarkt po proměně ©Mostlikely Architecture/DnD Landschaftsplanung

Asfaltové parkoviště se promění v oázu zeleně

Na podzim příštího roku Vídeň zahájí přeměnu rozlehlého parkoviště u největšího městského trhu Naschmarkt na atraktivní prostor pro veřejnost. Z asfaltového parkoviště, které se v létě stává tepelným ostrovem, se stane rozkvetlá oáza, která reflektuje přání místních obyvatel ohledně dostatku zeleně, příležitostí k ochlazení a nového prostoru pro kulturní akce i prodej regionálních produktů.

Moře květin místo pouště z asfaltu. Tak zní heslo vítězné urbanistické koncepce na přeměnu rozlehlého parkoviště u známého vídeňského trhu Naschmarkt. Prostor mezi rušnými ulicemi Linke a Rechte Wienzeile, kde se od pondělí do soboty schází milovníci dobrého jídla a pití, představuje kvůli četným parkovacím stáním největší městský tepelný ostrov. V rámci snižování podílu asfaltových ploch ve městě se vídeňská radnice nejnověji zaměřila i na tuto gastronomickou oázu. Parkoviště o rozloze 12 000 m2 plánuje proměnit v atraktivní prostor pro veřejnost se spoustou zeleně a s řadou možností, jak se v horkých dnech ochladit. Plán počítá i se zachováním sobotního blešího trhu.

rendering trhu Naschmarkt po proměně ©Mostlikely Architecture/DnD Landschaftsplanung

Vytvoření koncepce na transformaci stávajícího parkoviště předcházel intenzivní proces, do kterého vídeňský magistrát opět zapojil místní obyvatele. „Na počátku projektu bylo široké zapojení veřejnosti, které přineslo velmi jasné výsledky. Obyvatelé si přáli prostor pro posezení v zeleni a bez konzumu, místo pro kreativitu i pro regionální produkty stejně jako zachování blešího trhu,“ shrnuje představitel šestého městského obvodu Markus Rumelhart. Podobná přání místních město plní velmi rádo. Zvýšení atraktivity veřejného prostoru, ochlazující a ozeleňující opatření odpovídají strategickým cílům vídeňského městského plánování a jsou zde už zavedenou praxí.

Vítězný projekt realizace, který uspěl v mezinárodní architektonické soutěži, pochází od studia D\D Landschaftsplanung renomované rakouské krajinné architektky Sabine Dessovic. Společně s vídeňskou architektonickou kanceláří Mostlikely předložila moderní koncept se všeříkajícím názvem „Blühender Naschmarkt“, tedy „rozkvetlý Naschmarkt“. Stávající parkoviště v budoucnu rozkvete díky výsadbě barevných trvalek, travnatých záhonů a 65 nových stromů. Aktivním příspěvkem k biodiverzitě v okolí bude i střešní zahrada u nově vzniklého vstupu na Naschmarkt ze západní strany. Zahrada bude veřejnosti volně přístupná, a kromě potravy pro hmyz nabídne i jedinečný výhled na celý prostor trhu.

parkoviště u trhu Naschmarkt před proměnou ©WGM/Christian Fürthner

Architekti se intenzivně zabývali otázkou, jaké aspekty by měl moderní trh naplňovat. Tržnice pro ně představuje mnohem víc než jen prodej zboží, a tak do projektu zakomponovali i univerzální otevřený prostor. Zde se může konat nejen oblíbený sobotní bleší trh, ale i další akce pod širým nebem – od kina, cyklistických kurzů až po veřejná čtení nebo lekce jógy. V celém konceptu přestavby hraje zásadní roli i ochlazení a dostatek vody. Ústředním prvkem se tak stane plocha o rozloze přibližně 250 m² s flexibilně ovladatelným vodním prvkem.

Nový Naschmarkt potěší také gastro nadšence, vítězný projekt totiž počítá i s prostorem pro další stánky s delikatesami. Pod rozkvetlou střešní zahradou vznikne celoroční trh, který poskytne prostor lokálním producentům a zaměří se na sezónní suroviny. Tvůrci návrhu by Naschmarkt v budoucnu rádi proměnili i v edukační místo se zaměřením na kvalitu potravin, otevřená kuchyně bude zase ideální pro kurzy vaření. Město zahájí práce na komplexní přeměně dosavadního tepelného ostrova na podzim příštího roku.