Projekty

Ve Valticích skončila stavební část obnovy barokního divadla

V září bude zahájen provoz obnoveného barokního divadla zámku ve Valticích u Břeclavi, jehož stavební obnova v těchto dnech skončila. Nyní v budově pracují odborníci, kteří instalují jevištní techniku, a řezbáři vytvářejí kopie dřevěné výzdoby plné ornamentů. ČTK to řekla kastelánka zámků Lednice a Valtice Ivana Holásková.

V barokním divadle bude sídlit Národní centrum divadla a tance (NCDT). Projekt obnovy divadla, sousední jízdárny a domku zahradníka bude stát sto milionů korun, z nichž větší část uhradí EU. Jízdárna je hotova a poslouží ke společenským setkáním, z domku zahradníka vznikla badatelna.

„Stěžejní částí projektu je obnova divadla. Bude mít kapacitu 240 míst a provoz v něm zahájíme premiérou barokní opery, titul teprve vyberou odborníci, v září,“ uvedla kastelánka.

Valtický zámek býval jedním ze sídel knížecí rodiny Lichtenštejnů. Divadlo, které si nechali postavit, bylo v provozu až do konce druhé světové války. Za komunismu přišlo o vybavení a sloužilo jako garáž pro zemědělce. Po roce 1989 se v tomto zdevastovaném objektu konaly diskotéky.

„Při obnově divadla jsme vycházeli z historických fotografií budovy, archivních záznamů a také jsme se inspirovali tím, jak vypadají jiná barokní divadla,“ uvedla kastelánka. Vrátit tomu valtickému jeho přesnou původní podobu už podle ní není možné, po odborné stránce půjde o divadlo s barokními prvky.

Obnova valtického barokního divadla a okolních budov je jedním z největších projektů památkové obnovy v ČR. Nedávno byly za zhruba půl miliardy korun, s přispěním EU, zrekonstruovány jízdárny a konírny zámku v Lednici. Zámky v Lednici a Valticích jsou jako součást Lednic-valtického areálu zapsány na seznamu památek UNESCO.

Více o divadle najdete např. zde.

zpráva ČTK