Projekty

Ve Švýcarsku otevřeli nejdelší a nejhlubší železniční tunel světa

Ve Švýcarsku byl slavnostně otevřen nejdelší a nejhlubší železniční tunel na světě. Gotthardský železniční tunel, kterým dnes projely první vlaky s cestujícími, měří 57,1 kilometru a v některých místech je až 2,3 kilometru pod povrchem alpského masivu. Do plného provozu dopravní stavbu uvedou švýcarské železnice v prosinci.

Tunel, s jehož výstavbou se začalo v roce 1999, současně na obou stranách stavby otevřeli prezident švýcarské konfederace Johann Schneider-Ammann a zdejší ministryně dopravy Doris Leuthardová. Stavba má spojení mezi severem a jihem kontinentu zkrátit asi o hodinu. Výstavba tunelu přišla podle agentury DPA na 12,2 miliardy švýcarských franků (téměř 300 miliard korun.

Dosud nejdelším byl železniční tunel Seikan v Japonsku, který byl otevřen už v roce 1988 a který měří 53,8 kilometru. Eurotunnel spojující Francii a Británii má délku 50,4 kilometru.

První gotthardský tunel byl zprovozněn již v roce 1882, byl ale ve velké nadmořské výšce a železnice k němu musela vystoupat mnoha serpentinami, aby na druhé straně stejně složitě zase sestupovala. O výstavbě nového dvoutubusového železničního tunelu rozhodli Švýcaři v několika referendech. Tunelem by mělo v budoucnu jezdit na 300 osobních a nákladních vlaků denně rychlostí až 270 kilometrů za hodinu. Ekologové si od nového železničního spojení slibují snížení počtu nákladních aut, jež každoročně používají alpské silnice, až o polovinu.

Podrobnosti o stavbě najdete např. zde.

zpráva ČTK
zdroj foto https://cs.wikipedia.org