Projekty, Průmysl a obchod

V Turecku otevřeli Euroasijský tunel, urychlí spojení Asie s Evropou

V Turecku byl slavnostně otevřen silniční Euroasijský tunel, který spojí Evropu s Asií. Ceremonii byli přítomni vysocí představitelé Turecka včetně prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a premiéra Binaliho Yildirima. Tunel bude řešit dopravu nejen mezi kontinenty, ale také v Istanbulu, protože zkrátí spojení mezi jeho dvěma částmi – evropskou Kazliçeşme a asijskou Göztepe – ze 100 na 15 minut.

Stavba dvoupatrového tunelu byla zahájena v roce 2011 a vyšla na 1,2 miliardy dolarů (31 miliard Kč). Tunel měří 14,5 kilometru a úsek dlouhý 5,4 kilometru vede pod Bosporskou úžinou. Podle listu Sabah se očekává, že tunel denně využije až 100 000 vozidel. Ačkoli je v hloubce více než 100 metrů, nebude v něm přerušen mobilní signál.

Evropskou a asijskou část největšího tureckého města v současnosti už spojuje visutý Most mučedníků 15. července, který byl otevřen v říjnu 1973. Své nynější jméno obdržel teprve nedávno na počest padlých během letošního pokusu o vojenský puč v Turecku. Od roku 1988 spojuje Evropu s Asií také Most sultána Mehmeta Fatiha. Od října 2013 je v provozu podmořský železniční tunel projektu Marmaray.

Více o projetu najdete např. zde.

zpráva ČTK